Česko skutečným středem Evropy

Český půlrok v Bruselu skončil nečekaně: skutečným (nikoli jen obvyklým formálním) oceněním našich schopností.
Nic podobného jsem snad, myšleno ve vztahu Česko – Evropská unie – nezažil a upřímně říkám, že jsem v to nedoufal👍
Bylo to po Babišově „nepřípravě“ a shazování celého předsednictví a v době rozvoje několika krizí najednou.

🇪🇺 Evropská komise: „České předsednictví EU bylo jedno z nejúspěšnějších za dlouhá léta.“

„Zřídka jsem viděl předsednictví, které bylo úspěšnější, cílevědomější a profesionálnější,“ prohlásil v úterý Frans Timmermans, který podle svých slov sleduje či se účastní dění v institucích EU a jí předcházejících společenstvích téměř 35 let.
Česko podle něj dokázalo naplnit slova svého někdejšího prezidenta Václava Havla, podle nichž by dělení na východ a západ Evropy nemělo být morální či politickou charakteristikou, ale pouze zeměpisnou.
„České předsednictví prokázalo, že stojí velmi pevně nohama na zemi, že je velmi silným hráčem, vyjednavačem s obrovskou diplomatickou erudicí a že je to země, která by si měla podržet silný hlas i po skončení předsednictví,“ uvedla eurokomisařka Věra Jourová.
Ta už je dávno přední evropskou političkou, nikoli Babišovou loutkou, jak ji Češi často černobíle shazují.

Za další úspěch českého předsednictví Evropské unie označuje dojednání podmínek nouzového omezení cen plynu list Financial Times (FT). Českým vyjednavačům se podle deníku podařilo dohodou o cenovém stropu zakončit velmi aktivní práci posledních měsíců.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela se stal na evropské půdě uznávanou personou, která dokáže vyjednávat a hlavně uspět. Na snímku se svým mluvčím Vojtěchem Srnkou

📽 Financial Times:„Češi se při předsednictví rozhodně ukázali jako dříči.“

Pondělní dohoda o zastropování plynu navazuje podle FT na tvrdou práci českých diplomatů a vyjednavačů z předchozích měsíců. Jen během listopadu Češi předsedali 12 ministerským radám, 24 zasedáním velvyslanců a 31 vyjednáváním o finálních podobách norem s europoslanci.
„Českému předsednictví se také podařilo schválení tří balíků protiruských sankcí cenového stropu pro ruskou ropu či dohoda z minulého týdne, kdy se Čechům podařilo přimět Maďarsko k podpoře finanční pomoci pro Ukrajinu a globální korporátní daně.“

🏇 Jsem na všechny aktéry hrdý, ukázali jsme Evropě, že už nejsme ten, co se veze. Teď čeká vládu ovšem ta těžší část, kterou zatím moc neovládá.

Prodat tento bezesporu úspěch doma.

V tom ji rád pomůžu a věřím, že i mnozí z přízniců stránky Visegradský jezdec.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh