Pojďme bilancovat: plusy, mínusy, otazníky.
Plusy:
Volby měly asi tucet možných výsledných scénářů, přičemž většina nebyla dobrých, takové byly jen čtyři. Vítězství obou demobloků nad ANO, vítězství alespoň jednoho z nich (to se stalo), nebo alespoň prostá většina v parlamentu, při současném vítězství ANO.
Takže zaplať pán Bůh.
Jednota obou koalic v kampani. Ta jistě přispěla k porážce Agrofertu, kdyby vypadaly, že se hned po volbách rozhádají, část voličů by prostě k volbám nešla.
Jinou, potenciálně disruptivní, věcí, je výsledek Pirátské strany, na jehož dozvuk si budeme muset počkat, ale o něm před volbami nikdo nic nevěděl.
Každopádně už teď zaznívají hlasy, aby byly ostatní strany k PS a jejich výsledku velkorysé, protože nesly prakticky sami za ostatní strany koalice, tíhu dezinformační kampaně ANO i dezinformační scény.
S tím souhlasím a už jsem v médiích zahlédl, že STAN by rádi, aby měli Piráti dvě ministerstva.
Bylo by to dobré i pro uklidnění povolební situace ve straně a pro její budoucnost.
Další věcí pozitivní věcí je skutečnost, že díky úspěchu snad v ODS zvítězí férovější Fialova frakce a taky, že budou (díky spojenectví s dalšími dvěma čistě prounijními stranami) otupeny názory euroskeptiků v této straně.
Posílila TOP, která byla téměř před pádem do suterénu a neuškodila ji ani kauza Dominika Feriho.
Díky vládě těchto pěti vítězných stran se snad Česká republika vrátí na svou původní čistě prozápadní trajektorii a už nikdo z vrcholných politických míst, nebude zpochybňovat naše euroatlantické ukotvení.
Oslabí tu ruský i čínský vliv. Jistě, nějaké proponenty těchto obou režimů v některých vítězných stranách ještě najdeme, (tzv. duch Petra Kellnera :D)ale celkově zmizí toxický vliv Hradu a servilnost ANO i ČSSD vůči tomu hnízdu kolaborantů.
Začnou se řešit některé problematiky, které Andrej Babiš neměl zájem řešit, protože se přímo netýkaly jeho cílovky, namátkou školství.
Subjektivní plus na závěr, moc se mi líbí tohle:
„Rakušanův přístup k Pirátům po jejich volební katastrofě mi přijde jako asi nejvíc kolegiální chování, co jsem v České politice za dlouhá léta viděl. Víc takového.“
Vojtěch Boháč, web Vox. Podepisuju.
Mínusy
Největším problémem budoucnosti je klimatická změna a boj s jejími následky a my budeme mít premiéra, který popírá vědecké poznání a tvrdí, že není jistě, že za jejím průběhem stojí člověk.
Mám obavy, aby to leccos nepředznamenávalo, stejně jako inklinace nemalé části ODS a KDU k autoritářským režimům v Polsku a Maďarsku.
Mimochodem právě v těchto chvílích demonstrují liberální Poláci proti válce PiS s Evropskou unií.
Můžou posílit i extrémy v těchto dvou stranách, na Slovensku Matovič přizval do koalice před vítěznými volbami tamní nevýznamný katoliban a zrovna v těchto dnech tam spolu s dalšími populisty schvalují zpřísnění interrupcí.
Podobné názory v koalici jsou a nejsou z marginálních pozic.
Jde totiž o to, že doba bude pro politiky fakt těžká a je možné, že v případě, kdy se jim nebude dařit podle jejich představ, mohou se uchýlit se k polsko -maďarským kulturním válkám.
Ostatně ještě před Kurzem, který podpořil ODS před několika dny a včera musel pro podezření z korupce odstoupit, si tapetovali politici této strany timelines třeba Trumpem.
Aby bylo jasno, neříkám, že se tyto věci musí stát, jen upozorňuju na tendence, které je třeba všemi voliči hlasujícími pro demokracii hlídat.
Absence vyvažující levice v parlamentu.
Vláda bude v podstatě středopravicová, víc napravo než ke středu a konzervativní. Čtyři Piráti prominou.
To je v pořádku, za mě teoreticky lepší jeden směr, než slepenec obou.
Ale není dobré pro demokracii obecně, že opozici budou tvořit jen Okamurovi xenofobové, kteří jsou vším jiným, než konstruktivní opoziční stranou a zmatení straníci ANO, který dosud sloužili jen jako nástroj pro plnění kapes pánů Babiše a Faltýnka, což z opozičních křesel dost dobře nejde.
Potřebujete mít kvalitní oponenturu, která bude navrhovat jiná řešení pro tutéž problematiku, (výsledkem může být úprava či kompromis vládního návrhu) a kvalitní kontrolu vládních kroků.
Tak se budou vládní poslanci nutit k lepším výkonům. Pokud by Slavia nehrála i se špičkovými týmy, ale dokola jen se Zlínem či Karvinou, její progres by se zastavil, posouvají ji vpřed právě ti, kteří jí nutí makat na maximum.
A v politice je to podobné.
A co je ještě horší, že tato situace nevznikla jen kvůli výsledku voleb, ale taková levicová strana momentálně v České republice není.
Osobně mám obavu, aby se nepřistoupilo v rámci šetření k plošným škrtům jako v krizi po roce 2008.
Následoval sociální propad statisíců nejchudších lidí a hádejte co? V roce 2011 vznik hnutí ANO a jeho následná dominance, založená na zkušenostmi s korupcí a zhoršeným sociálním statusem lidmi nižší střední třídy a níž.
Moc si přeju, aby se strany z tehdejšího vývoje poučily a zkusily jiná řešení.
Subjektivní mínus na závěr:
Moc mě mrzí vypadnutí Pirátského poslance Jana Lipavského ze sněmovny, stal se z něj geopolitický expert na naši bezpečnostní agendu, který viděl geopolitické dění v souvislostech a uvědomoval si nebezpečí spojená s Čínou i Ruskem naplno.
Druhý takový je v parlamentu už asi jen Marek Ženíšek z TOP.
Otazníky
První souvisí s ekonomickou situací, o níž jsem psal výše.
Velmi by mě zajímalo, jak bude vláda reagovat na viditelný rozpor, kdy stranám všichni nezávislí experti (Horská, Nerudová, Prokop, atd) radí zvyšovat některé daně (jejich strukturu teď nehodnotím) a sanovat tak propad ve státním rozpočtu, ovšem žádná ze stran toto v programu nemá (jen velmi zlehka a pro výpadek v rozpočtu nedostatečně P + S), ba dokonce tam některé z nich mají další jejich snižování.
V zásadě jde o to, že osekáním provozu státu už nelze jeho schodek nahradit (cituji odborníky) a musí dojít k opatřením i na příjmové straně.
Například tady spočítal Daniel Prokop, že koalici SPOLU chybí v programu, když spočítal co všechno chtějí zavést a jak na to vydělat, 200 – 250 miliard korun. (cca 13 minuta).
A to tedy nejsou žádné drobné.
Existuje vůbec jiná proveditelná varianta a jestli ne, kdy tedy oznámí, zásadní změnu oproti programovým prioritám?
Co zavedení Eura? ODS je nejsilnější stranou, ta euro nechce, naopak TOP, Piráti, STAN jej chtějí, KDU se vyjadřovala v minulosti také neurčitě pro.
Jaká bude naše role v Green Dealu? Ať už totiž zaujmeme jakýkoli postoj, bylo by třeba tak učinit co nejrychleji. Babiš sice neprotestoval, ale aktivitu nevyvíjel žádnou.
Co naše energetická budoucnost? Zásadní.
Jestli chceme dostavovat jádro klasickými bloky, je potřeba říci, že ty budou funkční nejdříve kolem roku 2040, notně se prodraží (končící vláda uváděla, že dvakrát a to se ještě nekoplo do země) , přičemž toto navýšení zaplatí spotřebitel a navíc už teď víme, že v roce 2040 půjde o zastaralou a drahou technologii získávání energie, než bude v té době běžné.
Musíme o struktuře, vývoji a strategii naší energetiky v mnohem kratším horizontu, tím spíše, že chceme kolem roku 2030 odstavit uhelné elektrárny.
A nejde jen o jádro, co plyn, OZE? Jak rychle budeme dekarbonizovat? Co decentralizace výroby energie směrem k malým výrobcům?
Mám pocit, že toto všechno mělo být po vládě ANO redefinováno, protože Babiš vytvářel strategická rozhodnutí bezkoncepčně a nahodile.
Poslední, ale důležitá věc:
Volební výsledek je pro demokracii super, nicméně faktem je, že Andrej Babiš se porazil hlavně tím, že vsadil na vyluxování všech spřátelených subjektů, nacházejících se kolem 5 % a to v praxi znamená, že pět vítězných stran (budoucí vláda) zastupuje jen 2.5 miliónu z 5 miliónů voličů a nejen to -1 200 000 hlasů dokonce propadlo mimo sněmovnu.
To znamená, že vláda se musí nějakým způsobem zhostit i zastupování zájmů této velké množiny lidí, která s ní ale politicky není na stejné lodi.
Pokud by jim ukázala, obrazně řečeno, zdvižený prostředníček, je velká pravděpodobnost, že zástupce této poloviny voličstva se v příštích volbách vrátí do Strakovky hlavním vchodem, ať už v jakémkoli populistickém dresu.
A to nikdo z nás nechce.
Držím nové vládě palce, ať nezklame nás, kteří jsme jí dali hlas a taky, ať se jí podaří přesvědčit i část voličů mimovládních a mimoparlamentních stran, že je i jejich legitimním zástupcem.
Je to podmínka pokračování demokratické vývoje v naší zemi.
Hezký večer.