Dělostřelecké náboje pro Ukrajinu v českém balení.

Začnu odbočkou: všechno tohle se může dít, protože na základě posledních několika voleb máme prozápadní vládu, sněmovnu, senát i prezidenta.

Dokázali jsme zvolit kombinaci, která tu už dekády nebyla a kdoví, jestli na ni zase nebudeme dekády čekat.

Díky všem za to.

Ukrajinský prezident včera v Oděse, u příležitosti návštěvy řeckého premiéra. Zdroj ZDE.

„Potřebujeme náboje do děl!“, řekla Ukrajina. „Ale prosím, beze všeho“, řeklo naše sluchátko.

Aktivity lidí spjaté s vládou ministerstvem obrany a prezidentem republiky vyústily v Evropě dosud nebývalou jednorázovou pomoc.

Češi dokázali sehnat a domluvit ve třetích zemích (tedy mimo EU) nákup cca 800 000 dělostřeleckých nábojů.

A nejen to, dokázali si i vyjednat zaplacení této dodávky přibližně patnácti spojeneckými zeměmi. Částka se pohybuje kolem 1.5 miliardy dolarů, tedy asi 35 miliard korun.

Konkrétně jde o  300 000 nábojů ráže 122 mm a 500 000 náborů ráže 155 mm.

Zdroj ZDE.

A nejen to, naši úředníci (pomocí českých zbrojařů) zároveň pro Ukrajinu vyhledali v několika zemích po světě i velké rakety (především ty do protiletadlových systémů) a drony. ZDROJ.

Respekt, díky a klobouček pro všechny zaangažované.

Pro informaci: pro Ukrajinu jde přibližně o náboje na 4 měsíce války, sám tamní zahraničí Ukrajiny Kuleba již dříve oznámil, že Ukrajina potřebuje 2.5 miliónu dělostřeleckých nábojů na rok.

Ústřední postava zmiňovaných aktivit, vládní zmocněnec pro Ukrajinu Tomáš Kopečný. (obr. ČTK, Michal Krumhanzl)

„Naše“ náboje, díky tomu, že už na ně máme přislíbeny peníze, začnou na Ukrajinu přicházet do několika týdnů.

Celý západ tak dostane několik měsíců odklad na sehnání další munice na velmi vysílenou ukrajinskou frontu. Podle zpráv insiderů je nyní situace velmi špatná a dlouhodobě v této situaci (bez střeliva, bez lidí) neudržitelná.

Do zaplacení zmiňované munice se kromě nás zapojí například Kanada, Dánsko, Litva, Německo, Nizozemsko, Belgie, Francie, Norsko a Polsko. Některé země, které se rovněž zapojí, chtějí zůstat v anonymitě.

⬆️ Tohle je podstatné. Buďme skutečně na naši politickou reprezentaci hrdi a užívejme si ten pocit, opravdu to není v našich novodobých dějinách samozřejmostí, stát jednoznačně a jednotně na správné straně světových dějin (vzpomeňme jen v posledních dekádách o naší politice rozhodovaly takové persony jako Zeman, Babiš a třeba Hamáček,).

A mimochodem, k tomu přispívá i paní Nerudová, která jednoznačně podporuje prezidenta Pavla, přesně tak jak slíbila po porážce právě od něj, ač by mohla, jak to bývalo obvyklé v minulosti, jako poražená v prezidentském souboji, na vítěze házet špínu a pomluvy.

Zdroj ZDE.

Nebývalá (ale opodstatněná) je i pomoc Ukrajině od české občanské společnosti a skutečných vlastenců, té si všímají už i v zahraničí.

Mezi ně patří i známý český podnikatel a miliardář (nikoli však postkomunistický oligarcha) Dalibor Dědek (na snímku ARD), majitel společnosti Jablotron.

A jmenovat musím i Quida Štěpánka a jeho Isolit Bravo, ten podporuje Ukrajinu už celou dekádu, od prvního napadení Ukrajiny Ruskem.

Zdroj ZDE.

Ano, mám k mnoha krokům současné vlády výhrady a v některých případech bych řekl, že i zásadní.

Ale je potřeba říct dvě věci:

A. Lepší koalice pro vládní půdorys zcela jistě k dispozici nebyla a není.

B. Vláda objektivně převzala v zemi v nejtěžším období po listopadu 1989.

Těsně po Covidové krizi, s rychle rostoucím schodkem veřejných financí a inflací (zde částečně i vina IODS), v energetické krizi a začínající největší válce v Evropě za posledních cca osmdesát let.

⬇️ A ohledně hlavního tématu dneška, tedy toho, jak se postavíme – a nejen proklamativně, ale především reálně, k největšímu problému dneška, tedy ruské invazi na západ, která nás ovlivní na dekády let dopředu (energetika, bezpečnost, budoucí geopolitické směřování), se celá vládní pětikoalice postavila tak, že si určitě zajistila místo v učebnicích našich novodobých dějin.

Ano, dílčí chyby se staly, ale pokud zaměříme svou pozornost za naše hranice, uvidíme mnohé země, jejichž politici buď otevřeně či skrytě kolaborují s nepřítelem, (SK, HU, AUT, KYPR), nebo o pomoci jen více méně planě mluví, ale s reálnou pomocí jsou velmi opatrní. (ITA, FR).

Toto je skutečně výborně hraný part našich volených zástupců. Snad jim to vydrží minimálně do voleb v říjnu 2025, kdy už bude situace ve světě změněná výsledky voleb do EP a prezidentských voleb ve Francii a v USA.

Každý výsledek, dobrý i špatný, dá dění novou dynamiku.

A špatně mohou klidně dopadnout všechny troje volby, proto bych se být naším vedením výrazně usiloval navázat úzké spojenectví ze Skandinávií, Finskem, Polskem a Pobaltím, ti totiž Rusku neuhnou nikdy, protože jednoduše nemohou. ⬇️

Ministr zahraničí, premiér a ministryně obrany na summitu NATO v Madridu.

Možná i přes to všechno a dva roky války, může nějakého čtenáře napadnout myšlenka, zdali má smysl podporovat vojensky i jinak Ukrajinu.

Důvody jsou v podstatě tři ⬇️

  1. Principiální. Nesmíme akceptovat, že nějaký stát může napadnout svého evropského souseda a aplikovat na jeho území vyvražďovací a loupeživou válku.
  2. Vlastní bezpečnost: Rusko opakovaně dává najevo, že po Ukrajině by si chtělo podmanit i východ Evropy, tedy i nás. A že je ochotno útočit i za cenu vlastních velkých ztrát vidíme dnes a denně. Oni jsou mentálně jinde, jejich filozofie není mít se dobře, ale násilí a zabíjení, to je uspokojuje.
  3. Pomoc Ukrajině, navzdory četným lžím, nás nestojí více než cca 1 % rozpočtu. Většinu nám refundují naši západní spojenci (EU a NATO), nemalá část jde ze soukromých zdrojů (přes naše zbrojovky) a několik miliard vybrali mezi sebou sami čeští občané.

Nemůžeme to nechat být ⬇️

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh