Tři pobaltské národy neměly vždy společné dějiny, spojuje je však historická zkušenost existence v područí totalitního Ruska, stejně jako jeho neustálé snahy tyto národy do tohoto područí znovu dostat.
Jedním z nejvýznamnějších milníků tohoto období, byl začátek deportací obyvatel Pobaltí na Sibiř (a zároveň dosídlování baltského území etnickými Rusy) v rámci Stalinova Sovětského svazu.
První velkou vlnu spustili Stalinovi pohůnci týden před začátkem války s Německem, v červnu 1941, druhou velkou (deportace ovšem probíhaly průběžně) vlnu pak v březnu 1949.
Navíc po celou dobu dobu byli Pobalťané stíháni represemi, pronásledování, zavíráni do vězení a systematicky byla likvidována jejich inteligence.
Všechny tyto represe však nestačily zlomit odpor obyvatelstva Pobaltí, naopak v důsledku vedly ke vzniku Lesních bratří, silného pobaltského protisovětského partyzánského hnutí, které se komunistům povedlo potlačit až několik let po II. světové válce.
Dnešní den 25. březen je připomínán napříč celým Pobaltím jako výročí druhé velké vlny deportací jejich předků z roku 1949.
Memento: Historici odhadují, že v letech 1940-1953 bylo z Pobaltí deportováno více než 200 000 lidí. Kromě toho bylo nejméně dalších 75 000 lidí posláno do gulagu. Deportováno nebo posláno do pracovních táborů bylo 10 % veškerého dospělého obyvatelstva Pobaltí.
Musíme si uvědomit, že pro obrovské vzdálenosti, ekonomický status deportovaných a nepřátelské prostředí, byli pro všichni tito lidé vydání na milost a nemilost stalinistickému aparátu a vyhnanství pro ně znamenalo často definitivní rozžehnání se se zemí předků a jejich tehdejší vlastí.
Oni nevěděli, jestli se ještě někdy do Baltských zemí vrátí a taky
Navíc pro vyšší stovky z nich byla osudová už samotná cesta, protože do cílových nádraží nedorazili — řada jich zemřela cestou, jiní byli zastřeleni při pokusu o útěk, některým se podařilo uprchnout, osud mnoha dalších není znám, ale jejich rodiny je od nastoupení do vlaků pohřešují.
Cestou zemřelo přibližné 15 % deportovaných lidí.
Po příjezdu na Sibiř byli deportovaní přinuceni podepsat souhlas se statusem „zvláštních přesídlenců“, jímž ztráceli právo na návrat i na svobodný pohyb. Následně byli rozděleni k nuceným pracím.
Třetina deportovaných se směla do země vrátit až po odhalení kultu osobnosti Stalina, v roce 1953. Další přeživší lidé se do Pobaltí vraceli v letech 1956–1961.
Během obou sovětských okupací (1940–1941; 1944–1991) bylo zabito nebo deportováno dohromady 605 000 obyvatel pobaltských zemí (135 000 Estonců, 170 000 Lotyšů a 320 000 Litevců). Jejich majetek byl zkonfiskován a předán příchozím kolonistům – sovětské armádě, předchůdkyni FSB, tedy NKVD a dalším funkcionářům komunistické strany a ruským přistěhovalcům.
Nakonec, bylo to právě obyvatelé baltských států, kteří jako první opustili „pohostinnou“ náruč Sovětského svazu a v podstatě až násilně z něj vystoupili. Konkrétně tou první republikou byla Litva a to 11. března 1990.
I kvůli těmto traumatickým deportacím, má dnes Rusko na při své severozápadní hranici tři sice malé rozlohou, ale velké odhodláním si to už znovu nikdy nezopakovat, protivníky.
Pobaltí je, spolu s Polskem a Finskem, největším zastáncem neustupování Rusku a pomoci napadené Ukrajině. Ti všichni vědí, jak to vypadá, když se vás Mordor z východu rozhodne „osvobozovat“.
Úvodní foto zpravodajka ČRo v Polsku Kateřina Havlíková: „Estonci si dnes připomínají deportaci 20 000 svých obyvatel v roce 1949 na východ, do Sovětského svazu. Zmizely tehdy celé rodiny.“
Podpořte provoz této stránky
Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.
Díky!
Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.
Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji