Heroine: Jarmila Halbrštátová

Neznámí hrdinové 🇨🇿

Jako válečná zdravotnice zachránila životy desítkám raněných československých vojáků v bitvách Druhé světové války. A nejen to.

⚔️ „Že jsem si zničila nohy a taky boty. Ale co teď? Začalo mi to téct a palec úplně zčernal. Tak doktor Široký, to byl náš doktor roty, mi to ošetřil a říkal: ,Zůstaň v náhradním pluku, půjde se na frontu a ty nepůjdeš.‘ Já jsem říkala: ,To teda ne.‘ Tak on mně to ošetřil, to shnilé mně uštípl a zavázal. Dali mně o číslo větší válenky, protože tam byla hrozná zima.“

⚔️ „V den boje u Sokolova jsem ráno byla v místní škole, kde se nacházelo obvaziště. Potom začal útok. Obvazovali jsme raněné u zdi kostela, bylo jich tam hodně. Tanky pořád přijížděly a plamenomety vše zapalovaly. Viděla jsem, že jednomu chlapci padl plamenomet na záda. Samozřejmě úplně shořel. Člověk se nesměl bát, prostě jsme museli obvazovat raněné.“

⚔️ Boje v okolí Dukly, kde už byla i spojařkou: „My jsme byli v údolích a oni byli na kótách. A nejhorší byla kóta 534, té říkali Kóta smrti. Protože to přecházelo – Němec, náš, Němec, náš. Tam byli mrtví Němci, to byla kupa.“

⚔️ Následující citace pochází z návrhu na udělení válečného vyznamenání: „V době dělostřelecké přípravy na opevněné postavení nepřítele, kdy byly telefonní linky přerušeny, nepřetržitě zabezpečila spojení mezi velitelstvím a baterií.“

Rok 2019, slavnostní udělování Záslužného kříže ministra obrany III. stupně, u příležitosti Dne válečných veteránů.

⚔️ Jarmila Halbrštátová byla za svoje hrdinství oceněna  Československým válečným křížem1939 a medailí Za chrabrost před nepřítelem.

⚔️ Jarmila Halbrštátová zemřela 2. prosince 2020 ve věku 96 let.

⚔️ Nasazena do těchto bojů II. světové války: Sokolovo, Kyjev, Bílá Cerkev, Zaškov, Machnówka, Karpatsko-dukelské operace. 

⚔️ Co jméno, to pojem našich novodobých dějin, spojený s hrdinstvím našich vojáků. Nikdy to těm lidem nezapomeneme. Díky!

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh