Jak může bolet svoboda.

Je sice pozdě, ale to výročí je dnes, tak ať se na něj nezapomene.

21. listopadu 2013 se rozběhl řetězec událostí, v němž se Ukrajina rozhodla vystoupit provždy ze závislosti na Rusku a přimknout se k Evropě, známý pod termínem Euromajdan.

To byl pro Rusko šok a krok, který u svého nejdůležitějšího satelitu nemohl Kreml dobrovolně akceptovat.

Co následovalo víme, okupace poloostrova Krym, přepadení východu Ukrajiny, dodnes trvající konflikt, v němž už zemřelo kolem 12 000 lidí.

Tento razantní obrat v geopolitickém směřování země, Ukrajinci platí svojí krví a bylo tomu tak i přímo na Náměstí nezávislosti v Kyjeve, kde se odehrávaly první střety mezi proruskou vládou premiéra Azarova a prezidenta Janukoviče a proevropskými demonstranty.

Video ze dne, kdy provládní snajpeři zastřelili několik desítek demonstrantů přímo na kopci na náměstím, je připomínkou, že svoboda skutečně není samozřejmost a že stále existují lidé, kteří jsou ochotni za ni položit život a také je někdy skutečně pokládají.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh