Je naše země ve válce?

⚔️ Často se na sociálních sítí i v reálném životě diskutuje, jak to vlastně je, protože politici všech stran tuto terminologii používají, podle toho jak se jim to hodí, aniž by situaci v níž se naše země komplexně nachází, zkoušeli voličům vysvětlovat.

⚔️ Česká republika ve válce fyzicky není, naše země není přímo napadená nepřítelem, naši vojáci nebrání naši územní celistvost, ani nebojují preventivně proti nepříteli v zahraničí (Mírové mise typu Kosovo vyjímám).

⚔️ Nepřímo ale ve válce zcela jistě jsme, válka která probíhá na ukrajinském území se nás navíc přímo dotýká.

Stojíme na straně Ukrajiny, kterou přepadla sousední totalitní země, ve válce kterou proti ní rozpoutala jako spojenci.

⚔️ A nejen to. Ještě dříve, než Rusko Ukrajinu napadlo, vyhlásilo svým cílem dobýt znovu prostor, který mu patřil před rokem 1989. Tedy země, která začala nynější evropskou válku, si vytyčila jako svůj cíl znovuopanování našeho (a nejen našeho) území. To se nemůže stát jinak, než tím, že bude Rusko ve své válce s Ukrajinou úspěšné. Protože pokud prohraje už nyní, žádná další jeho expanzivní válka nebude možná.

⚔️ Tímto oficiálním vyhlášením nás Rusko v podstatě do války vtáhlo, přičemž navíc ještě dříve než Putin vyhlásil, že naše území je jeho cílem, Kreml ve své oficiální státní vojenské doktríně oznámil, že jeho nepřítelem jsou členské země NATO. Navíc speciálně nás- Českou republiku, označil za nepřítele i mimo naše členství v NATO.

Seznam nepřátel Ruska, jak jej zveřejnila ruská státní (Kremlu podřízená) televize Rossija 1. Seznam v posledních letech obměňují, Česká republika je však na něm vždy.

⚔️ Pokud nás agresivní země, která začíná v Evropě velkou válku označí za nepřítele a vyhlásí, že jsme jedním z cílů její agrese, pak platí, že jako suverénní země máme plné právo se bránit tak, jak uznáme za vhodné, stejně jako platí, že ti, kteří jsou i v této situaci na straně Ruska, jsou KOLABORANTI s nepřáteli naší země.

Přes to nejede vlak.

Češi v ruském dresu. V době ohrožení republiky vlastizrádci a kolaboranti s nepřítelem.

⚔️ Ve válce tedy fyzicky nejsme, ovšem jen vlastizrádce či chudý politik duchem, by v situaci, kterou Rusko samo navodilo a která mj. směřuje i proti naší bezpečnosti a suverenitě, by nepodnikal aktivní kroky k obraně vlasti už nyní, dokud Rusko ještě neútočí přímo na nás, ale snaží se nejprve zničit Ukrajinu, stojící mu v expanzi na západ jako první.

⚔️ Mezi tyto kroky patří jakákoli pomoc bojující Ukrajině – od přijímání ukrajinských válečných uprchlíků, přes finanční podporu napadené země, až po maximální snahu vyzbrojit do boje s agresorem ukrajinskou armádu.

⚔️ Ano, něco nás to stojí, ale stojí nás to mnohem mnohem méně, než kdyby jsme se museli bránit Rusku napřímo, ať už na našem území, nebo v lepším případě na území jiného členského státu NATO.

Ostré střelby dělostřelecké jednotky Aktivní zálohy ze samohybných houfnic DANA. Tyto typy houfnic dnes taky bojují na frontě, dodávané jako západní pomoc Ukrajině | foto: Lubomír Světnička

⚔️ Spousta lidí si nechce připustit, že by Putinův režim měl odvahu napadnout třeba Pobaltí (to už bychom byli ve válce naplno), je to v jejich myšlení tabu. Současné Rusko, ale nejedná z našeho pohledu logicky a klidně radši zničí sami sebe, aby zničili nás – když jim neumožníme být tak velcí, jak oni chtějí.

⚔️ Nikdo z těch lidí, kteří o ochotě Ruska jít dál na západ pochybují, by ještě před rokem nevěřil, že se v Evropě bude válčit na 1200 km dlouhé frontě prakticky v totální válce, při níž budou kromě vojáků umírat po tisících ženy a děti. Že budou tisíce žen znásilňovány a mnohem větší počet dět odvlékán do Ruska k „poněmčení“.

⚔️ Stejně jako si nedovedli představit v roce 2014, že Putin nechá zaútočit na Donbas a Krym. Režimu v Rusku je západní logika ukradená, podle ní by se už dávno musel z Ukrajiny, při škodách a ztrátách, které utrpěl a především ještě utrpí stáhnout …

⚔️ Z toho, co jsem zde výše popsal, myslím jasně plyne, že přímo a fyzicky ve válce zatím nejsme, nepřímo do ni zapojeni však zcela jistě jsme a být musíme, poté, kdy nás Rusko označilo svého nepřítele a za jeden z cílů jeho imperiální agrese.

V tom případě máme právo se bránit a máme právo tak činit způsobem, který uznáme za vhodný.

To je zhruba to, co jsem k tomuto tématu měl na srdci a především to, že by to takhle měli vysvětlovat svým voličům a občanům sami politici, nikoli, abych to za ně dělal já.

K videu: Tohle je válka, kterou Rusko vede a která čelí Ukrajina a které se musíme bránit už teď, ne až by přišla na naše území.

⚔️ Jen tak se totiž nezvedne vlna všeobecného odporu, když necháme Rusko nyní vyhrát a to začne ohrožovat hranice Aliančních států, včetně sousedních Slovenska a Polska. Pak se totiž skutečně může stát, že Česko bude muset nějakým způsobem mobilizovat (zálohy, dobrovolníci, …) a najet na válečnou výrobu.

⚔️ Jen politický ignorant by v té chvíli nepodpořil schopnost naší země odolat útoku nepřítele. Jenže k tomu, aby to obyvatelstvo vzalo jako sice nevítanou, ale přesto nutnost k zachovaní naší svobody a nezávislosti (stejně jako k té prosté možnosti, že k přímému ohrožení může dojít a budeme na něj muset adekvátně reagovat) by bylo nejrozumnější, lidi seznamovat s tím, co a proč se může stát, než tvrdošíjně trvat na tom, že se to nestane (a věřit v to).

⚔️ Kdo chce mír, ten se chystá na válku – buď jsme s tím OK a chystáme se, nebo si říkáme, že to nebude třeba – a pak, pokud by taková situace nastala, nebudeme na ni připraveni.

Líp už ohledně bezpečnosti,, bohužel, bylo.

Je rok 2023, druhý rok velké války v Evropě.

(Úvodní obrázek via AČR)

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh