Když vás to doběhne

Rozhovor s Rastislavem Káčerem, bývalým slovenským ministrem zahraničí.

Současná slovenská společnost je podle mě v kleštích toxického mixu:

  1. Nevyrovnání se z vlastní totalitní minulostí (sem patří jak shovívavost k minulosti komunistické, tak ľuďácké)
  2. Opakovaná selhávání politiků stran stojící na demokratické straně, včetně velmi nízké – a to i naše poměry -úrovně politické debaty
  3. Neschopnost skutečné spolupráce prozápadních stran
  4. Silné a nekorigované působení ruských hybridních forem války, v kombinaci s faktem, že SSSR Slovensko v roce 1945 „osvobodil“ od nacismu. To, že šlo jen o dobytí Slovenska a zařazení do ruské sféry vlivu, není ještě bráno jako fakt ani u nás, natož na Slovensku.
  5. Vliv církevního a politického katolibanu
  6. Početné menšiny Romů a Maďarů, kteří z velké části nežijí v kompatibilitě se státem. Což vytváří palivo pro nácky a populisty
  7. Vzájemná válka mezi skupinami v policii a judikatuře
  8. . Celkově vyšší provázanost politiky s organizovaným zločinem. Slováky kdysi s námi nevzali ani do NATO za Mečiara, přičemž Fico tyto vazby jen prohluboval a část z nich přetrvává dodnes.
Dnes zveřejněný průzkum veřejného mínění pro Denník N. Polovina voličů SMERu, většina Republiky a 2/3 SNS cíleně chtějí být v ruské zóně vlivu. A Česko podle premiéra Fialy nepotřebuje akční plán boje proti dezinformacím…

Rozhovor s panem Káčerem

„Post ministra jsem vzal, protože jsem se obával, že po odchodu SaS z vlády, a tedy i ministra Ivana Korčoka, se zahraniční a bezpečnostní politika Slovenska změní. Pokud by došlo byť jen k minimálnímu odklonu, stalo by se tak v nejhorší možnou dobu. V té době už půl roku probíhala válka na Ukrajině a hrozilo nebezpečí, že se budeme více podobat politice Viktora Orbána.“

„Cítil jsem to už na první nebo druhé koaliční radě, které jsem se zúčastnil. Tam začaly padat otázky, proč vlastně toho Orbána v Bruselu nepodpoříme. Týkalo se to tématu vázání evropských fondů.
Igor Matovič a k němu se přidal ministr Milan Krajniak. Několikrát se to opakovalo.“

„Diplomacie má být srozumitelná, ne jen pro úzký okruh lidí. Sociální sítě změnily svět a komunikace se tomu přizpůsobila. Lidé dnes výslovně vyžadují, aby komunikace diplomata byla jasná, jednoduchá a věcná. Nejsou ochotni číst dlouhé texty, poslouchat debaty, chtějí rychlou pointu. Jsem zastáncem nizozemské školy diplomacie, která je jasná a přímočará, nikoliv zastírací.“

„Velvyslanci slouží zemi, ne vládě. Často jsem se za jednání našich vlád styděl, protože jsem musel partnerům něco vysvětlovat, ale to k této práci patří. Slovenská diplomacie za ta desetiletí udělala spoustu tichých věcí, které Slovensko držely nad vodou, což znamená, že jí spojenci nadále důvěřují. Kdyby slušní diplomati za špatných vlád odešli, kde bychom dnes byli? Určitě ne v EU a NATO.“

„Práci ministra jsem přijal jen na nezbytně nutnou dobu. Na Ukrajině probíhala válka a bylo nutné držet jak premiéra Hegera, tak ministra obrany Nadě. Nikdo nevěděl, jestli se Ukrajina udrží, jestli Slovensko nezačne rozbíjet jednotu spojenců po boku Orbána, jestli nezměníme zahraniční politiku. Vzpomeňte si na kauzu vakcíny Sputnik, jak snadno Matovič podlehl tvůrčímu tlaku ruské rozvědky.“

„Kdybychom měli na hranicích Putina, čelili bychom územním nárokům Maďarska. Orbán přes maďarskou menšinu provádí vůči Slovensku erozivní a rozdělující politiku. Pochopit, o co mu jde, není opravdu těžké. A důležitý je nyní vnitropolitický kontext. K Orbánovi vzhlíží stále širší spektrum slovenských politiků.“

Vítěz slovenských parlamentních voleb?

„Hejslováci dnes klidně obdivují Orbánovu i Putinovu diktaturu, přestože obě ohrožují naši státnost a suverenitu. Nejde však o žádný slovensko-maďarský spor. Koneckonců je Orbánovým, nikoli naším zájmem rozdmýchávat národnostní vášně. Dělá to už dlouho, a proto také rozděluje maďarské strany na Slovensku. Jeho cílem je vyvolat nenávist a vyvolat dojem, že je to Slovensko, kdo ji živí.“

„Mimochodem, když jsme přišli o významná území v rámci Vídeňské arbitráže, Hejslováci ani nepípli. Klidně předali třetinu našeho území Maďarům a něco málo Polákům. Obávám se, že dnešní Hejslováci s cynickým Ficem jsou připraveni udělat totéž – výměnou za autokratickou podsvětský pašalik, nad níž bude držet ochrannou ruku sám Vladimír Veliký, klidně obětují část Slovenska. A to jen proto, aby tam mohli dělat to, co kdysi dělali luďáci.“

Vždyť jsme v EU a NATO. To mi na tato slova říkají všichni. A dodávají, že Orbán nemá ani vojenskou sílu, aby nás napadl. Moje odpověď zní – a proč si všichni myslíte, že nás NATO před něčím takovým automaticky ochrání? Nikdo by se o naši ochranu nestaral, protože o ni nestojíme, a navíc by to byl konflikt mezi dvěma členskými státy. Ostatní by těžko zjišťovali, kde je pravda. Proto jakékoli přitakání Orbánově politice znamená chytit se do pasti a říci – no, ti Maďaři a Slováci jsou vlastně stejně problémoví.“

„Fico chce beztrestnost, vlastní svobodu, možnost dál krást. Má celou Dunajskou Stredu a okolí, s prominutím, víte kde – klidně ji obětuje. Levou zadní. Bude to pro něj dobrá cena za mír na zbytku území odděleného od zlého Západu, který mu „kecá“ do života.“

„Před dvěma lety jsem totéž řekl Ivanu Korčokovi (bude kandidovat na nového slovenského prezidenta) – že naši nacionalisté, národní socialisté, včetně křesťanských konzervativců, to udělají pokojně. Odpověděl, že určitě ne, že stát a narušení jeho hranic je pro tyto lidi no go zóna. Nedávno jsme spolu opět debatovali a on mi říkal, že má obavy, že mám pravdu.“

Celý odemčený rozhovor ZDE.

Nejgeniálnější komunikační strategie se vyznačují tím, že jsou jednoduché. Jeden z nejúdernějších facebookových statusů z roku 2016, kdy se zdálo, že k úspěchu míří neonacisti Mariana Kotleby.

Bohužel je platný dodnes…

Autor Pavol Bartoš je stále aktivní v boji proti hejslovákismu (našismu), spravuje tento WEB.

🏇 A jak jsme od těchto hrozeb daleko my? Dva a čtvrt roku.

Čím víc se bude Babiš zaplétat do osidel kauz a vyšetřování (dotace a reklamy na Čapí hnízdo stále v šetření), čím častěji budou naši vládní politici chybovat a lhát, tím blíž bude Česká republika stejnému ohrožení, jako je momentálně nám nejbližší země.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh