„Lidský práva!“

Desátý prosinec je připomínán jako Den lidských práv.

Česká republika a její obyvatelé by na případy zemí a režimů, které porušují lidská práva, měli být obzvláště citliví, vždyť jsme ještě nedávno zažívali po desítky let život v jednom z takových režimů.

Koncept lidských práv a jejich ochrany je jedinečný a nedělitelný, platil jak pro svobodomyslné občany tehdejší ČSSR, (ostatně právě kvůli ochraně lidských práv vznikla Charta 77), tak pro vězně svědomí v současném Rusku, nebo pro uprchlíky z válečných oblastí, bez ohledu na tom, zda je muslim, nebo křesťan.

Osobní vzpomínka na jeden ze střetů, v němž totalitní moc v tehdejším Československu sahala k potlačování práv vlastních občanů, čímž se snažila upevnit svou vlastní uvadající moc.

Výhružky, bití, zatýkání, následné perzekuce na pracovišti, ve škole i zmanipulované soudní rozsudky.

Srpen 1988, první velká protivládní demonstrace v Československu od roku 1969.

Netřeba dalšího komentáře.

Demonstrace k 20. výročí okupace ČSSR se v Praze roku 1988 uskutečnila na výzvu nezávislých iniciativ České děti (Placák) a Nezávislé mírové sdružení (Marvanová, Dvořák). Na Václavském náměstí se sešlo cca 10 tisíc lidí, proti nimž v prvních hodinách překvapená policie masivně nezasahovala a demonstranti se posléze vydali na průvod Prahou.

Ten byl zastaven před mostem na Klárov a vrácen zpět do centra, kde už později následovaly mnohačetné zásahy bezpečnostních složek, z jejich narychlo do Prahy povolanými posilami.

Tomáš Dvořák předčítá body petice, která spontánně vznikla přímo na místě. Obsahovala asi 10-15 bodů a jeden, nebo dva z nich jsou “moje“.

Demonstranti požadovali odchod sovětských vojsk, zrušení cenzury, svobodné volby, propuštění politických vězňů, dodržování lidských práv, legalizaci nezávislých iniciativ a jejich přístup do sdělovacích prostředků.

Demonstranti pochodují z Václavského náměstí do Starého města, momentálně z Můstku směrem na Staroměstské náměstí
Moje teenagerská maličkost poslouchá maďarského účastníka demonstrace

(fotky od soukromého fotografa zpřístupnil web E 15)

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh