Modlitba pro Martu

✌⁠ 23. srpna 1968 nazpívala nejoblíbenější a patrně i nejhezčí zpěvačka tehdejšího Československa Marta Kubišová, píseň, která svou naléhavostí k aktuálnímu dění, nebyla dosud překonána.

✌⁠ Hudbu k ní složil Jindřich Brabec, text na motivy textu Jana Amose Komenského napsal Petr Rada. Píseň se původně jmenovala jen Modlitba a patřila do seriálu Píseň pro Rudolfa III. .

✌⁠ Dva dny po okupaci ji Marta Kubišová nazpívala v nahrávacím studiu Československé televize, na magnetofonovém pásku byla následně dovezena do Československého rozhlasu a poprvé se tak dostala k posluchačům.

✌⁠ Po vítězství ruských kolaborantů šla Modlitba pro Martu samozřejmě (i s interpretkou) k ledu, přesto se stala symbolem roku 1968 a nadějí pro miliony lidí doufající v lepší budoucnost jejich země.

✌⁠ Bylo proto prakticky samozřejmé, že se v revolučních dnech listopadu 1989 ke statisícům v centru Prahy a k milionům u televizních obrazovek, snesly z balkonu Melantrichu v mrazivém večeru prvního týdne této Sametové revoluce, právě tóny Modlitby pro Martu, kterou národu po dvaceti letech znovu zazpívala už nepoznávaná Marta Kubišová.

✌⁠ Bylo to symbolické, paní Kubišová patřila k menšině obyvatel tehdejší ČSSR, která vydržela mezi lety 1968-1989 žít s rovnou páteří.

✌⁠ Pokud jste zahlédli nějakou dobovou fotografii z Václavského náměstí, na níž lidé ukazují “véčko“ a pláčou dojetím, bylo to nejčastěji právě při zpěvu Marty Kubišové a její Modlitby.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh