Modré z nebe

V textu se budu nahodile (vypsat to dopodrobna všechno je na několik příspěvků) věnovat několika věcem, které Českou republiku trápí a pro něž je příznačné, že by tomu tak nemuselo být.

Nejde o nic neřešitelného, o nic, co by jinde nefungovalo dobře, nebo alespoň lépe.

Může se zdát, žer o těchto „nedorazech“ píšu až moc často. Je to tak, ale je to proto, že mě to štve, tím spíše, že to nabíjí munici populismu a extrému.

Seznam Zprávy:

👉 „Ukrajinky žijící v Česku nechtějí jen čekat na sociální dávky, ale řada z nich chce pokračovat v podnikání, se kterým měly zkušenosti ve své zemi. Naráží při něm na rozdíly mezi oběma státy.“

👉 „Na Ukrajině si můžete založit firmu jednoduše za jeden den. Přihlásíte se do aplikace, kde jsou kontakty na všechny úřady, nahrajete potřebné dokumenty a druhý den můžete začít podnikat.”

👉 „Pro Ukrajince to je šok. Nechápou, proč musí chodit osobně na mnoho úřadů a vše trvá tak dlouho. „Na Ukrajině jsem mohla podnikat už druhý den, zde to trvalo měsíc, než se vše vyřídilo,“ potvrzuje devětadvacetiletá Konovalová.“

👉 V článku popisují svoje zkušenosti tři ženy: Ksenija Konovalová, Olena Žurakivská a Ksenija Ryntovtová, které loni po vpádu Rusů na Ukrajinu začaly rozjíždět své podnikání v Česku. Konovalová je majitelkou marketingové agentury zajišťující svým zákazníkům komunikaci na sociálních sítích. Žurakivská vede kavárnu a Ryntovtová by ráda rozjela byznys s designovým nábytkem.

👉 A pak, když se v nějaké TV debatě snaží moderátor získat info proč to nejde i tady, dostane iks argumentů a diskuze vlastně skončí tím, že je všechno v tomto směru OK a co není, už se řeší a bude vzápětí. Případně se ukazuje zase na jiné věci, které mají v zahraničí špatně (viz Ukrajina a korupce), aby diskuze vyzněla jako „buďte rádi, že jste v Česku“.

Už třicet let.

Český rozhlas Plus

Pro moderní energetiku chybí zákony, dělá to z nás v Evropě skanzen

👉 Česko má víc než dva roky zpoždění s legislativou, která by umožnila rozvoj moderní energetiky. To znamená například sdílení elektřiny z čistých zdrojů v rámci komunit nebo stavbu velkých bateriových úložišť či výroben vodíku, které by se mohly využívat k vyrovnávání celostátní energetické soustavy.

👉 Dělá to z ČR už i ve srovnání s některými jinými středoevropskými zeměmi energetický skanzen

👉 Za zpožděním legislativy, jako je třeba novela energetického zákona označovaná jako lex OZE 2 nebo směrnice pro využívání baterií v soustavě, jsou podle něj různé lobbistické tlaky v pozadí.

👉 Například při jednání o komunitní energetice měly obavu distribuční firmy i obchodníci s elektřinou, že jim případný rychlý rozvoj samovýroby obcí přinese pokles tržeb a vyšší náklady.

😀 No tak to samozřejmě, demonopolizace však znamená pokles ceny pro koncového zákazníka- záleží však na něm tady vůbec někomu?

👉 Novou legislativu pro sdílení energií už delší dobu vyhlíží také město Černovice u Pelhřimova. Na střeše místní základní školy má malou solární elektrárnu už zhruba jedenáct let. Veškerou elektřinu ale prodává za fixované ceny do sítě. Nemůže jí tak využít například pro spotřebu v dalších obecních budovách.

Ekonomický deník

👉 ČEZ získá polovinu dotací na fotovoltaiku z Modernizačního fondu. Mezi další úspěšné žadatele patří dle zjištění Ekonomického deníku Solar Global a firmy českých miliardářů – Sev.en Pavla Tykače, MTX Group Petra Otavy či Lovochemie Andreje Babiše.

Mělo být určeno mj. na decentralizaci trhu …

Luděk Niedermayer, Hospodářské noviny: „Úspory na straně státu přinesou „jen“ desítky miliard.“


👉 „Diskuse o tom, které daně jak zvýšit, vrcholí. Nalezení dohody bude vyžadovat velké kompromisy všech zúčastněných a není pochyb, že bez ohledu na to, jak dohoda dopadne, politická, ale i ekonomická cena za ni bude vysoká.“

👉 „Účet za minulé fiskální chyby je hrozně vysoký. Snížit ho musíme. A to tak, aby dopady na ty nejzranitelnější byly co nejmenší. Hlavní součást řešení je vyšší zdanění vyšších příjmů, navýšení korporátní daně a vyšší výběr z DPH.“

🏇 Chci tak moc, aby byla moje země nakloněná ke všem svým obyvatelům, aby uživatelsky přívětivá, abychom si všichni byli jisti, že i když se zrovna nedaří, že máme stát a politiky, kteří se snaží ze všech sil nám pomáhat?

Nejsme snad erární servisní organizací pro rodinu Křetínských, Pentu, Agrofert, ČEZ, PPF, Agrotrade a další, kteří každý rok připisují mj. i na obchodování se státem desítky miliard, zatímco země se nachází v bezprecedentní ekonomické krizi… ?

Hele, my nemáme nejdražší tarify a data v EU kvůli válce, zrovna tak kvůli válce nemáme ani výrazně dražší potraviny a energie a zrovna tak nás válka nezatáhla do exekuční krize …

Prostě, už mě to unavuje. Nebaví mě třicet let koukat na politiky placené z našich daní za to, aby nás někde za oponou prodávali těm, kteří jim nejspíš taky platí, aby nás mohli beztrestně holit, zatímco zároveň před každými volbami se pak zástupci všech stran předhání v tom, kdo bude hlasitě volat proti zneužívání sociálních dávek.

Nevím, co mám dát na závěr, který by můj postesk vyvažoval, tak vložím fotku paní Danu, která měla všeho toho, co naší zemi zatím pohříchu chybí, dostatek a dokázala to principiální dobro hájit i v dobách, kdy 99.9 % z nás chtělo hlavně klid a nic neřešit.

A to prosím pěkně, se starostí o rodinu se sedmi dětmi.

Její pohled to myslím má v sobě.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh