Několik volebních statistik

Souhrn čísel o volebních přesunech a další statistiky. V rozporu s textem známě pohádkové písně, nuda to není. Mimo jiné bourá představu o rozdělení země na města a venkov a naopak ukazuje na názorové rozdělení podle kvality života.

Což je myslím důraznou výzvou pro vládu i prezidenta pracovat na tom, aby se situace v dotyčných regionech začala řešit ke spokojení tamních obyvatel.

Andrej Babiš: neúspěch především u voličů ANO

Andrej Babiš získal v II kole (a to si řekněme, že je úspěch) na svou stranu cca 620 000 nevoličů z I. kola. Mimochodem Zemanova podobná mobilizace z minulé volby, která je označována za úspěšnou, se zastavila na čísle 440 000.

Dále ještě získal asi 150 000 tisíc voličů Jaroslava Bašty a nižší desítky tisíc voličů ostatních vyřazených kandidátů z I. kola. (DN 30 000, PF 20 000, atd)

Katastrofou ale pro něj bylo, že nejspíše svou agresivní kampaní odradil 430 000 lidí, kteří jej volili v I. kole. To je velký propadák. Plus dalších cca 40 000 Babišových voličů z I. kola přestoupilo a pro druhé kolo volili Petra Pavla.

Petr Pavel: věrnost vlastních voličů i voličů ostatních demokratických kandidátů

Petru Pavlovi nepřišlo ke II. kolu 30 000 jeho voličů z kola prvního a 20 000 dalších volilo v II. kole Andreje Babiše.

Vyplatila se mu věrnost k demokratickým hodnotám voličů vyřazených kandidátů z I. kola.

Danuše Nerudová poskytla pro II. kolo 710 000 voličů, kteří přišli volit Petra Pavla, Pavel Fischer 340 000 voličů a ostatní kandidáti v součtu ještě „dodali“ Pavlovi hlasy 150 000 voličů

Voliči Danuše Nerudové přišli v II. kole podpořit Petra Pavla v neuvěřitelném počtu 92 %, voliči Pavla Fischera pak ještě stále ve vynikajících 89 %. Minule to nebyly pro Drahoše ani 3/4 těchto voličů.

Nevoličů v I. kole pak získal Petr Pavel 110 000.

Obrázek je interaktivní, takže mnohem lepší je, když si jej vyhledáte přímo v textu ZDE.

Volební účast. Komu a jak pomohla?

Česko v těchto volbách zároveň zaznamenalo velmi vysokou volební účast, nejvyšší od sněmovních voleb v roce 1998. Právě účast ve volbách byla dalším z významných faktorů, který výsledek voleb ovlivnil.

Andreji Babišovi pomohla vyšší volební účast upevnit svou pozici v jediných třech krajích, kde vyhrál, a to v Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Právě v okresech, které jsou součástí těchto krajů, se účast mezi prvním a druhým kolem zvýšila nejvíce. A to většinou o výrazně více jak tři procentní body.

Volební účast se nicméně zvýšila ve všech regionech Česka a k větším ziskům tak nakonec pomáhala spíše Petru Pavlovi. Z dat vyplývá, že ve volebních místnostech s vyšší volební účastí byl Pavel podstatně úspěšnější. A to ještě výrazněji než v prvním kole. 

Přesná čísla naklikáte ZDE.

Volby podle kvality života

Ve druhém kole se také potvrdilo několik trendů patrných již z prvního kola volby. Andreji Babišovi se podstatně lépe vedlo v obcích s vyšší mírou nezaměstnanosti, z komplexního datového modelu vyplývá, že s každým zvýšením míry nezaměstnanosti v obci o jedno procento, získával předseda hnutí ANO o celé jedno procento navíc.

A nejen to. V místech s nezaměstnaností vyšší než šest procent pak získal Andrej Babiš v průměru přes 50 procent hlasů.

Stejně jako u prvního kola se také potvrdilo, že Babiš cílí na starší voliče. S každým zvýšení průměrného věku v obci o jeden rok získával expremiér v průměru půl procenta navíc.

Na druhou stranu u Pavla byla ještě výraznější podpora vysokoškolsky vzdělaných lidí než v prvním kole. S každým procentuálním zvýšením podílu lidí s vysokoškolským titulem v obci rostl Pavlův procentuální zisk hlasů velmi významně. 

Petru Pavlovi se v těchto volbách zároveň podařilo vybudovat velmi širokou podporu napříč všemi velikostmi obcí a měst, což je v Česku poměrně nevídané.

Jak můžeme vidět na grafu níže, ve všech typech obcí získal v průměru nadpoloviční většinu hlasů. Například Jiřímu Drahošovi se to před pěti lety podařilo pouze v několika městech nad sto tisíc obyvatel a v Praze.

Podobný lze samozřejmě pozorovat i u exekucemi postižených lokalitách. I v nich Andrej Babiš výrazně boduje a totéž se bude dít u každých dalších voleb a i s jinými antisystémovými subjekty, například SPD. Hodně mi to připomíná situaci, kdy si dítě sáhne na rozpálená kamna.

Akorát, že to se po prvním spálení poučí a dá si pozor, aby se to už neopakovalo, kdežto my tomu jdeme vstříc každé volby zas a znova.

Tentokrát byl výjimečně silný kandidát nad tento trend, ale třeba v posledních parlamentních volbách to vyšlo jen díky 5 % klauzuli a nezvykle velkému počtu propadnutých hlasů. Mít tříprocentní kvórum jako třeba v Nizozemsku, tak máme ve sněmovně ještě navíc Přísahu, KSČ(M) a ČSSD a premiér by se jmenoval Babiš.

„Andrej Babiš jasně vyhrává v obcích s vyšší mírou chudoby, exekucí a nižší mírou vzdělání a socioekonomického rozvoje.
Píšu o tom léta, proč je nutné zavírat socioekonomické nůžky mezi jednotlivými regiony.
Politici to dělat nechtějí, protože je to tvrdá práce a přesahuje to délku jednoho volebního období.
Bita je na tom ale Česká republika.

… ale zlepšit situaci by mělo být i v zájmu současné vlády. Pokud budou chtít udržet správu nad naší zemí a jejich soupeřem bude zejména blok ANO, SPD, tak největší nebezpečí na bude zcela jistě číhat v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji.

A především, je – li politika službou občanům, by se měli snažit zlepšit úroveň života (mapky výše jim v podstatě přesně ukazují kde) v těchto perifériích země, kvůli samotným lidem, kteří v nich žijí.

Bude to ve prospěch České republiky i demokracie.

Úvodní obrázek Seznam Zprávy, zdroje dat ČRo, E15 a PAQ research

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh