Nenávist jako palivo a dezinfosystém jako motor

Zdrojem informací je mi (kromě článků na zpravodajských portálech) především twitter. Tam sleduju přes 1000 profilů. Jde buď o lokální zpravodajce z míst konfliktů, factcheckery, lidi, kteří vidí do zákulisí politiky a odborníky na témata a obory, které formují náš život (klima, migrace, dezinformační válka, military blogery, odborníky na státní správu, ekonomy, ap.).

Ty, kteří znají zákulisí české politiky se začínají shodovat na tom, že Andrej Babiš pojede příští volební kampaň po vzoru Orbana a Fica. Tedy on už ji rozjíždí teď.

Jde o šíření nenávisti, lží a dezinformací v nejhutnější možné formě, k čemuž mu jistě pomáhá aktuální ekonomická situace a zároveň nepřesvědčivý výkon vlády a to nejen po stránce realizací, ale i po stránce komunikační.

„Vy nás (ANO) tady ve sněmovně nenecháte ani mluvit!“, hřímá předseda ANO Babiš ve svém 6 hodin a 7 minut dlouhém projevu v poslanecké sněmovně.
Scénka, vystřižená jak z Havlových absurdních dramat.

Pokud Babišovi naslouchá řekněme polovina dospělé populace, není možné (navíc v kombinaci se stejnými řečmi Tomia Okamury), aby na jeho posluchače nemělo šíření nenávisti a čistá kmenová válka, neměla žádný vliv.

Web HlídacíPes píše:

A. „Povědomí o tom, co to skutečně totalita byla a je, má Babiš zjevně pokřivené. Těžko se tomu divit, když v mládí na rozdíl od drtivé většiny tehdejších obyvatel komunistického Československa mohl díky panu otci jezdit na Západ a studovat na lyceu ve Švýcarsku (jehož tamní spolužáci podle legendy, již šíří sám Babiš, po desítkách let pomohli zafinancovat a nastartovat jeho byznys s Agrofertem).“

B. „Jestli něco skutečně zavání novou totalitou – o níž Babiš tak často mluví, je to sílící trend otevřeného komerčního fašismu, jaký provozuje Viktor Orbán a Robert Fico, s nimiž se Babiš nikoli náhodou bratříčkuje.“

C. „Všichni tito mužové vzývají charakteristické rysy uzavřené, totalitní, společnosti: hledání vnějšího nepřítele, snahu o soběstačnost, kontrolu médií, uzavřenost hranic i uzavřenost mentální, nacionalismus, vymezování se proti elitám, uplácení mas, sociální inženýrství, budování pocitu, že stát je tu jen od toho, aby rozděloval peníze (nám, ne „těm druhým“), i obdiv k vládě pevné ruky.

Pokud Babišovi naslouchá řekněme polovina dospělé populace, není možné (navíc v kombinaci se stejnými řečmi Tomia Okamury), aby na jeho posluchače nemělo šíření nenávisti a čistá kmenová válka, neměla žádný vliv. A nenalhávejme si, že tyto trendy se neprojeví u voličů všech názorových skupin. Je to toxická záležitost.

Andrej Babiš v Hradci Králové, účast cca 100 lidí, hlavně seniorů. Via @velkejkapo

☑️ „Nová totalita, fotí mě pan novinář od Bakaly, ten co vytuneloval OKD! My vám chceme říkat pravdu, ne jako media!“

☑️ „To média vyhrály prezidentskou volbu! Vzdyt prezident byl vybranej už předem!“

☑️ „Jediny starosti, ktery maj je Ukrajina! To je jen sama Ukrajina. Maj hromadu reci, ale ze sveho nedali nikdy nic“

☑️ „Pán v diskuzi navrhuje, že by se ANO mělo spojit s Rajchlem a Okamurou. Nasleduje potlesk. Andrej Babiš na to: „Po nových volbách by to třeba i šlo. Choďte volit.“.

☑️ „Radek Vondráček tamtéž: „Sami vidíte, jaká je tu vláda. Aktivistická, uvidíme jestli budou chtít zvát cizí vojska“

My (lid a naše strany) versus elity. Všechno je spiknutí. Mantra populismu.
Nic nového. Tohle vykládá o státních úřadech Fico už měsíce a Donald Trump roky. Vedlo to na jedné straně k útoku lůzy na US Kapitol a na straně druhé k desítkám procent lidí, kteří jsou přesvědčeni o tom, že uvnitř jejich státu probíhá nějaké spiknutí (politici, média, elity, výrobci zbraní, léků… proti nim).Hraní se sirkami u stohu slámy.

Komu se zdá, že mezi tím, co hlásají Fico a další nacionalisté na Slovensku a tím, co předvádí Babiš s Okamurou, bych připomněl, že do voleb na Slovensku zbývají tři týdny a u nás ještě dva roky. Za ty dva roky se nejspíš jako společnost ještě více rozdělíme a možná už to bude čas otevřené nenávisti.

Tím spíš, že naše současná vláda rezignovala na boj s dezinfosystémem, který všechny tyto negativní tendence účelově rozšiřuje, živí a činí je intenzivnějšími.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh