Neumřít před smrtí.

Polední souhrn událostí v Ukrajině z noci, rána a dopoledne, stejně jako přehled dění se k ruské invazi vztahujících.

Neumírej před smrtní je moje oblíbená knížka Jevgenije Jevtušenka, která ukazuje stav ruské společnosti na pozadí komunistického puče proti vládě Borise Jelcina v roce 1991.

Rusku se tohle prostě v běhu jeho historie stalo, je mrtvé i když žije. Nevyvíjí se, ustrnulo, propadá se na dno korupcí, kriminalitou, alkoholismem a totální absencí právního státu, empatie a úcty k lidským právům a životu.

Těžce zkoušená Ukrajina, bojující ze všech možných i nemožných sil, směřuje naopak po opačné trajektorii historie.

Rodí se ukrajinský národ, ukrajinská identita, země po ruské invazi z roku 2014 vstává mentálně z popela a to, co se děje nyní, je paradoxně pro toto vědomí životadárným plamenem, který už nepůjde uhasit.

Z fronty: Rusové se blíží s velkou armádou od severu ke Kyjevu, obklíčen (zatím ne hermeticky) je Mariupol, začíná dobývání Chersonu, na jehož předměstí se už Rusové zachytili. Samozřejmě pokračuje ukrajinský boj a ničení ozbrojených složek Ruské federace.

Z objektivních příčin má ale svoje limity.

Svět utahuje sevření kolem Putina a jeho režimu.

V Polsku si patrně dnes přebírají ukrajinští piloti 70 stíhaček MIG 29, dodaných z evropských zemí. (Tak nakonec z toho nebude nic: Plán EU padá. Letouny odmítly předat všechny tři země, které ruské stroje dosud používají – Polsko, Slovensko a Bulharsko).

Obrazová a video část

Všichni odborníci na dané téma shodují, že Ukrajina a západ ovládly informační prostor a jeho narativ k tomu, co se děje. Za ta léta prostě učeň překonal mistra a teď se mu pokouší dát výpověď z jeho fabriky. Cajk
Prezident Zelenskyi promlouvá k evropskému parlamentu v Bruselu. Následuje o osm let opožděný standing ovation pro jeho zemi.
Konec vystoupení.
Vítání ruských invazivních sil v reálu
Rusové na kraji Chersonu
Charkov po bombardování
Rusové dobyli i Starobelsk.
V okolí města Sumy zatím dominují ukrajinští obránci, tam se okupantům dýchá špatně.
Obyvatelé Oděsy se chystají na ruský útok z Černého moře
Skupina zajatých ruských vojáků. Ukrajinci píší, že se vzdávají, to nelze ověřit.
Nejtypičtější: sestřelení ruského vrtulníku nad Dněprem při útoků na Kyjev. Úspěch, samozřejmě. Ale kde jen o jeden ze sedmnáctičlenné formace a ještě se z videa ozývá, že sestřeleny byly helikoptéry dvě.
Zajatý Burjat z okupační armády volá domů.
Lukašenkovi vojáci dnes vninkli na území Ukrajiny a zapojují se přímo do bojových operací.
Raketové útoky na sídliště v Chersonu
Ruský vlak z pohonnými hmotami odevzdává svůj náklad dronu Bayrakktar
Raketové útoky na Charkov
Zničená vojenská základna v Ochtyrce. Zemřelo 70 ukrajinských vojáků.
Jedna ze zničených ruských zásobovacích kolon.
Zničení charkovského divadla v přímém přenosu

Takto to v Charkově vypadá v posledních hodinách.

Vasylkiv. To jsou všechno místa, kde se v posledních dnech Ukrajinci nejurputněji bránili.
Ukrajina under fire. 2022. Putin. Děti z ukrajinského sirotčince v Kirovohradu se ukrývají před bombardováním ve sklepě. Schází jim teplé oblečení, jídlo a matrace.
Urputné boje v Hostomelu, nad severním okrajem Kyjeva. Hořící vraky jsou ruské.
Co se určitě k běžným Rusům nedostane, ale mělo by. Oni tohle vůbec netuší.
„Chlapci, to jsou naše kyje!“ Desítky NLAW a Javelin čekají, až na ně přijde řada.
Děkujeme našim zahraničním partnerům za podporu a postavení.
Připravujeme dárky pro útočníky.
Sláva Ukrajině a jejím vojákům! 🇺🇦
Opět konec jedné ze zásobovacích kolon okupační armády.
Srpen 1968 o 54 let později…
Další noc v protileteckém krytu. Jako za Hitlera…
„Jmenuji se Iryna. Je mi 98 let. Přežila jsem holodomor, Hitlera a Němce. Přežiji i trpaslíka Putina a jeho sarančata. Sláva Ukrajině!“

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Související události

Na cestě na Ukrajinu je více než 150 bývalých britských parašutistů s bojovými zkušenostmi z Afghánistánu.

Emotivní projev ukrajinského prezidenta, který se živě propojil s Evropským parlamentem. „Nikdo nás nezlomí. Jsme silní. Jsme Ukrajinci,“ prohlásil. „Obětujeme životy za evropské hodnoty.“

Turecký ministr obrany Hulusi Akar oznámil, že se úžiny spojující Středozemní a Černé moře uzavřely. Na začátku ruské invaze o to požádala Ukrajina. Na vstup do Dardanel a Bosporu nyní čekají čtyři ruské lodě.

Všichni zaměstnanci kanceláře bývalého kancléře Schrödera dali výpověď. Schröder dál trvá na tom, že za válku na Ukrajině nesou vinu obě strany. Postů v dozorčích radách firem v majetku Kremlu se odmítá vzdát.

Senát by měl podle výboru pro obranu a bezpečnost ve středu vyzvat vládu, aby zvýšila výdaje na obranyschopnost státu i na kybernetickou bezpečnost.

České firmy dodají Ukrajině zbraně. Skládají se na ně lidé na účtu ukrajinské ambasády. Vybrali přes 200 milionů

 Naš zbrojařské firmy nabízejí Ukrajině techniku za cenu výrobních nákladů. Podle zdrojů ze zbrojního průmyslu se jedná především o tanky T-72, houfnice, bojová vozidla pěchoty nebo raketomety

Čeští uživatelé sociálních sítí rozjíždí pokus, jak informace o tom, že Putinova armáda zabíjí na Ukrajině civilisty a ruští vojáci umírají po tisících, dostat přes cenzuru k běžným Rusům. Fotografie a texty o tom vkládají jako recenze ruských podniků na internetu.

Ukrajinští piloti v pondělí přijeli do Polska, aby si převzali stíhací letouny darované evropskými zeměmi. S odvoláním na činitele ukrajinské vlády o tom informoval server Politico.

Aktuální edit: Plán EU na stíhačky nevyšel. Odmítly je předat všechny tři země, které ruské stroje dosud používají – Polsko, Slovensko a Bulharsko. OSTUDA

YouTube v Evropě zablokoval ruská dezinformační media Russia Today a Sputnik.

Australský premiér Scott Morrison oznámil, že jeho země pošle 70 milionů australských dolarů na zakoupení zbraní. Z nich má Ukrajina financovat nejen munici, ale i rakety. (DeníkN)

Seznam Zprávy zjistily, že vyšetřovatelé dolaďují strategii zásahu proti dezinformační scéně, která ospravedlňuje a hájí počínání ruského politického režimu na Ukrajině.

Největší lodní dopravce Maersk přestává přepravovat kontejnery do Ruska. Maersk se tak svým rozhodnutím přidávÁ k německému dopravci Hapag-Lloyd. Stejné rozhodnutí učinila také společnosti Ocean Network Express se sídlem v Singapuru a švýcarská přepravní skupina MSC.

Sdílením článku podpoříte informovanost ostatních. Díky

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh