Občanská kuráž

Když jsem tento příspěvek jako poctu Haně Zagorové psal, absolutně jsem nemohl tušit, že už jí zbývá jen několik měsíců života.

Napsal jsem jej právě proto, abychom si i v době správy země Babišem, Hamáčkem a Zemanem připomínali, že jsou hodnoty, pro které stojí být těmto politikům v opozici a že máme ve svém středu lidi, kteří to dokázali i v době totality.

Protože je jinak dnes na stránce celé zpravodajství o hnusné ruské válce, možná je tento text jako takové přívětivé vyvažování kruté reality hned za humny.

Úvod

Použiji screen původního příspěvku, jehož motivaci jsem zhruba výše nastínil:

🇨🇿 … už prachem zapadaný příběh občanské statečnosti

👩‍🎤 Zpěvačka Hana Zagorová byla mezi lety 1977 – 1985 devítinásobnou Zlatou slavicí (což byla tehdy skutečně sledovaná anketa) a i v roce 1989 byla stále na vrcholu popularity. Doba socialismu byla dobou jediného média, Československé televize a v ní vystupovala prakticky v každém druhém zábavním pořadu. Její tehdejší pozice (stejně jako například Gottova, Vondráčkové či Bartošové) se nedá srovnávat s dneškem, kdy se pozornost diváků tříští mezi iks televizí, streamovacích platforem a sociálních sítí.

👩‍🎤 V červnu 1989 podepsala jako jedna z prvních “celebrit“, (dtto např. Kemr, Bartoška, Kolářová) jako první skutečně velké jméno tehdejší oficiální kultury, petici „Několik vět“. Její podpis se stal jedním z katalyzátorů změny hnutí mysli šedé zóny, tedy apolitických občanů ČSSR, kteří si nechtěli pálit prsty a jejich krédem bylo ‚„do ničeho se nemotat, stejně nic nezměníme“.

👩‍🎤 Tady však náhle dostali zprávu, že do střetu s režimem jsou ochotni jít i osobnosti, které režim má tak trochu jako svou výkladní skříň.

Národ uviděl, že je Zagorová odhodlána riskovat kariéru, v níž byla tehdy na vrcholu, pro to, aby se tu poměry začaly měnit.

To tehdy skutečně dodalo mnoha lidem odvahu a víru.

👩‍🎤 Komunisti Zagorovou pak nutili podpis odvolat, dusili na pětihodinovém výslechu v úřadovnách StB, zakázali jí zpívat. Bylo to právě ona, jejíž podpis jako zradu označil tehdejší šéf komunistů Milouš Jakeš.

👩‍🎤 Hana Zagorová, nenápadná hrdinka roku 1989, to ale přesto neudělala: Později, když už byl prezidentem tehdy ještě žalářovaný Václav Havel, Hana Zagorová jednoduše situaci okolo petice Několik vět zhodnotila slovy „Nebylo tam nic, co by slušný člověk nepodepsal.“

🇨🇿 ✌️ ❤️

🏇 Nezbývá než nezapomenout a když nastane taková situace, pokusit se zachovat jako kdysi Hana Zagorová.

Díky 🙇

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh