☑️ Nadcházející změny v cenách elektřiny se aktuálně staly politickým tématem vlády i opozice, což v praxi znamená, že se šermuje silnými prohlášeními, do nichž si každá strana útržkovitě dosazuje tu část reality která se mu hodí.
☑️ Volič, který by rád věděl, jak to od příštího roku bude skutečně a jestli se ho zdražování dotkne,. má prostě smůlu.
☑️ Naštěstí se tématu chopili i novináři a v níže sdíleném textu mj. rámcově popisují na co má zákazník energetických firem s nadcházejícím rokem 2024 připravit.
Ještě před tím ale malé uvedení do problematiky.
Stesky politiků především opozičního ANO, kvůli vyšším cenám energií, nejsou z jejich strany příliš namístě, protože značná část tohoto problému jde přímo za nimi.
☑️ M. Kalousek: „Energetický skanzen Jozefa Síkely přesný termín. V roce 2014 nechal Andrej Babiš zrušit tendr na Temelín. V roce 2017 vláda, v níž bylo nejdominantnější ANO, neobnovila smlouvu s Norskem.“
☑️ Do konce roku 2020 měla být také připravena státní energetická koncepce. Babišova vláda ale na této koncepci ani nezačala pracovat.
☑️Podle jednoho ze zaměstnanců holdingu Karla Havlíčka za současné vysoké ceny energií může současná vláda, která dle jeho názoru nezvládla zastropování cen. Bývalý ministr se odvolával například na index HEPI – (index cen energií pro domácnosti), který každý měsíc porovnává ceny elektřiny a plynu v hlavních městech Evropy.
☑️ Ministr průmyslu Síkela se ve svém vystoupení na Havlíčkem index HEPI také odvolával. Citoval ale odlišná data, která využil ke kritice předešlé Babišovy vlády. Ministr vzal vývoj ceny elektřiny od ledna 2021 do ledna 2022.
☑️ Tedy za dobu, kdy byla po většinu času u moci vláda Andreje Babiše. A historická data dostupná na webu indexu HEPI čísla na obrázku potvrzují.
Co nás tedy od příštího roku čeká?
⚡️ Cena energií se skládá z obchodní složky, kterou určují dodavatelé, a regulované části, kterou spravuje stát.
⚡️ ERÚ (energetický regulační úřad) oznámil pro příští rok výrazně vyšší cenu (státem) regulované složky elektřiny. Pro domácnosti má cena oproti letošku stoupnout o 71 %. Ještě více stoupnepro velké odběratele. Pro rozhodování úřadu o regulované ceně je nejpodstatnější rozpočtová realita.
⚡️ Pokud současná vláda řekne, že omezí výdaje na technické ztráty v přenosových sítích nebo výdaje na distribuci, ERÚ nezbývá, než na to reagovat zvýšením regulované složky pro spotřebitele. Její zdražení je tak především odpovědností vlády.
⚡️ Snižuje se podpora krytí nákladů domácností v energetice ze strany Fialovy vlády. Ta se z letošních 110 miliard příští rok sníží na 9,3 miliard. Výsledkem bude zvýšení regulované složky cen elektřiny i plynu, která tvoří část koncové ceny. U proudu to je 40 %, u plynu zhruba 20 %.
⚡️ Domácnosti s cenou elektřiny na úrovni vládního stropu čeká příští rok placení zhruba stejné sumy. Ze stropu vlivem zlevňování silové elektřiny s cenou klesnou. Zdraží se jim ale regulovaná složka ceny. Oba jevy se tak vyrovnají a ke změně v konečné ceně prakticky nedojde.
⚡️ U lidí s podstropovou cenu by podle výpočtů novinářů Deníku N mělo příští rok dojít ke zdražení přibližně o 20 %.
⚡️ Nejvíc si pak připlatí ti, kterým skončí fixace výhodné ceny z doby před energetickou krizí. Takové domácnosti si za elektřinu oproti nynějšku mohou připlatit až 40 % navíc. Jde nicméně o domácnosti, které dosud krize nijak nepostihla – až nyní pocítí první náraz.
🏇 Každopádně sledujeme další vládní komunikační fiasko, kdy problematiku tvorby cen cen energií občanům nevysvětlila důrazně a hlavně srozumitelně a nechala, aby téma uchopil a částečně v její neprospěch dezinpretoval Andrej Babiš a jeho parta.
A potom už jen hasí vzniklé komunikační manko, ve chvíli, kdy už je mediální prostor zaplevelen.
🏇 Přičemž komunikační dovednosti jsou dnes jednou z hlavních složek úspěšné správy každé země. Bez nich přichází veškerá práce (máme dost plynu, rychle jsme u této komodity zbavili závislosti na Rusku, máme nové dodavatele, atd) před voliči vniveč.
Podpořte provoz této stránky
Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.
Díky!
Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.
Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji