Polsko i Maďarsko na jednosměrné koleji. Česko už u výhybky na ni.

Aktuální situace

Evropská komise oznámil podání žaloby proti Polsku za ignorování červencových rozhodnutí Soudního dvora EU, včetně příkazu okamžitě zrušit spornou disciplinární komoru pro soudce, kteří budou vůči vládě vystupovat nezávisle.

Komise vydala dvě samostatná rozhodnutí.

EK žádá Soudní dvůr, aby Polsku uložil denní penále po dobu, kdy opatření uložená příkazem Soudního dvora nebudou plně prováděna.

Zadruhé se Komise rozhodla zaslat Polsku výzvu podle čl. 260 odst. 2 SFEU za to, že nepřijalo opatření nezbytná k plnému splnění rozsudku Soudního dvora, kterým bylo konstatováno, že polský zákon o disciplinárním režimu vůči soudcům není slučitelný s právem EU.

EU versus polský právní stát ve zkratce:

  • ustanovení, podle nichž může kárný senát Nejvyššího soudu rozhodovat o žádostech o zbavení soudcovské imunity, jakož i o otázkách zaměstnání, sociálního zabezpečení a odchodu soudců Nejvyššího soudu do důchodu;
  • už přijatá rozhodnutí kárného senátu o zrušení soudcovské imunity
  • ustanovení, která brání polským soudcům v přímém uplatňování práva EU na ochranu nezávislosti soudců a v předkládání předběžných otázek Soudnímu dvoru.

Rozhovor s Anne Applebaum:

Anne Applebaum je americká novinářka, spisovatelka a držitelka Pulitzerovy ceny, žijící jak v USA, tak i Polsku.

🚩⁠ Skutečně se ve střední Evropě smráká nad demokracií?
Ano. Řekla bych, že nejdál je to v Maďarsku, kde je otázkou, zda Viktor Orbán vůbec umožní konání svobodných voleb, které by ho mohly připravit o moc. V Maďarsku vláda přímo kontroluje 95 procent všech médií a ten nepatrný zbytek jednotlivých nezávislých novinářů je pod silným dohledem pomocí sledovacího programu koupeného z Izraele, jak jsme nedávno zjistili. Maďarská vláda má rozsáhlou kontrolu nad justičním systémem, což vyvolává otázky, nakolik jsou tamní soudy ještě nezávislé. Maďarsko postupně zavřelo většinu institucí, které jsou nezbytné pro zachování demokratického systému.

🚩⁠ Jak a co v současnosti v Polsku?

Polská vláda se velmi rychle ubírá stejným směrem a snaží se dosáhnout toho samého. Teď se snaží zavřít velkou nezávislou televizní stanici TVN, kterou vlastní americká firma. Jde tím proti nové americké administrativě a zdá se, že s tím nemá problém. Máme tu tak maďarskou vládu, u které je možné diskutovat, zda ji lze ještě vůbec označit za demokratickou, a pak polskou vládu, která míří stejným směrem.

🚩⁠Proč k tomu dochází? Proč v zemích, které se v roce 1989 zbavily komunistické diktatury a v následujících 15 letech vstoupily do NATO a EU, je teď ohrožen právní stát, svoboda médií nebo nezávislost justice a jejich političtí lídři opět tíhnou k nedemokratickým velmocem jako Rusko a Čína?

Protože prahnou po moci, nechtějí prohrát volby a někdy také proto, že jsou chamtiví. Když zlikvidujete nezávislá média a kontrolujete státní správu a soudy, tak je pak mnohem jednodušší krást. Výsledek toho můžete vidět v Orbánově Maďarsku, kde se vládní strana obohacuje z evropských fondů a přichází k penězům i dalšími cestami. U nás v Polsku dochází k obrovskému nepotismu, kdy něčí manželé a manželky, švagrové a švagři získávají místa ve státních firmách a organizacích, na která nemají kvalifikaci. Důvodem je čistě jen to, aby se obohatili členové vládnoucí strany a jejich rodiny. To je pro ně velmi lákavé a mnohem důležitější než patriotismus nebo národní zájmy. Důležitější také než demokracie nebo jakékoli jiné ideje.

🚩⁠ Pro časopis Atlantic jste nedávno napsala článek o oligarších jako znepokojivém novém hybridu demokracie a autokracie, jak jste to doslova nazvala. V čem je nebezpečí vlivu velkých podnikatelů na politiku a média?
Odjakživa existovali lidé, kteří zbohatli částečně díky svým politickým kontaktům. K tomu docházelo už v dávné minulosti a není to nic nového. To, co je teď jiné a můžeme to vidět třeba na vzestupu oligarchů v Rusku, je to, že tito lidé vydělávají peníze čistě jen díky vládě a jsou schopní si je udržet také jenom díky vládě, na níž jsou napojeni.

Současná polská vláda se nicméně tyto oligarchy teď snaží vytvořit.

🚩⁠ Zdejším fenoménem je polská energetická společnost Orlen, která usiluje o obohacení majitele a mnoha členů vládnoucí strany. Nedávno koupila celou skupinu lokálních a regionálních novin se záměrem vytvořit z nich provládní noviny podporující vládnoucí stranu Právo a spravedlnost. To samé udělal v Rusku Gazprom. Orlen tady postupuje podle stejného vzorce a jeví známky toho, že chce expandovat také do dalších oblastí. Jsme tak svědky toho, že polská vládnoucí strana se snaží vytvořit jakýsi mediálně-energetický kolos, který tato strana bude vlastnit a kontrolovat a bude prostřednictvím něj mít současně vliv na veřejné mínění. 

Polská vládní (dříve veřejnoprávní) televize mluví o opozičním prezidentském kandidátovi. Kolorováno.

🚩⁠ Vrátil bych se k tomu sporu o právní stát s Polskem a Maďarskem. Vidíte pro něj nějaké řešení? Je vůbec možné najít nějakou shodu kvůli tomu rozdílnému vnímání této otázky mezi Evropskou unií a těmito dvěma zeměmi?
Řešení vidím v tom, že buď tyto vlády změní svou politiku, nebo se změní vlády, které vrátí tu politiku do dřívější podoby. Jedna z věcí, která mě opravdu na Polsku znepokojuje, je ta, že většina Poláků podle mě nechápe, jak je jejich země blízko existenčnímu střetu s Evropskou unií. Polský případ je velmi specifický kvůli tomu, že se týká soudního systému.

🚩⁠ Polský soudní systém byl systematicky politizován a Evropská unie neuznala některá rozhodnutí polské justice.

A pokud to některý stát nedělá, protože jeho soudy byly zpolitizovány, pak nemůže na dlouho zůstat členem Evropské unie.

Polská státní (provládní) televize mluví o opozici jazykem Parlamentních listů, či jiných dezinformačních platforem.

🚩⁠ Bojím se tak toho, že Polsko bude muset být vyhozeno z Evropské unie nebo jeho členství být pozastaveno nebo se bude muset najít nějaké alternativní řešení, protože nebude možné mít členský stát, jehož soudy ovládá vládnoucí strana a tyto soudy neuznávají evropské právo. To není možné a dříve nebo později k tomuto střetu s unií musí dojít. Tohle si podle mě 95 % Poláků neuvědomuje nebo to nechápe. 

Polská státní (provládní) televize národu lže, že LGBT komunita ve Španělsku zařídila odebírání dětem rodičů. Ano, většina národa bude vědět, že je nesmysl, ale méně vzdělanější, starší či bigotnější část Poláků tomu uvěří a propadne strachu, že když nebude volit PiS, může se to dít i v Polsku. Opozice je tam vykreslována jako lobbistický kruh LGBT.

 🚩⁠ V Polsku máme problém a myslím, že stejný problém máte i v Česku. Lidé nechápou, jak důležité je zapojovat se do politiky. Jednou za čas sice jdou na demonstrace, občas podepíšou protestní petice, ale nechtějí nikam kandidovat ani být členem žádné politické strany. A z toho důvodu se jim nedaří dostat tuto vládu od moci.

🚩⁠ Pokud se podíváte na současné předvolební průzkumy v Polsku, tak kdyby se volby konaly zítra, současná vláda a vládnoucí strana by prohrála. My tady v Polsku diskutujeme o tom, zda vůbec budou demokratické volby, zda současná vládnoucí strana připustí možnost, aby prohrála. Jaká pravidla může do voleb ještě změnit, aby si zajistila, že je neprohraje. 

🚩⁠ V Polsku stejně jako v České republice se většina lidí neangažuje a jsou apatičtí. Většina jich nevěnuje těmto problémům pozornost. Není to podle nich nic důležitého a mají za to, že to řeší jen pár nespokojenců. Nechápou přitom, jak moc se jich to dotkne a nakolik je to ovlivní. Pokud by Polsko skončilo v Evropské unii, byla by to katastrofa pro polskou ekonomiku a možná ještě víc pro polskou mentalitu a pro polskou bezpečnost. 

🇨🇿⁠ “Marhoulovo Polsko. Filmař Václav (Tobruk, Nabarvené ptáče)trávil v něm v posledních letech mnoho pracovních měsíců a mohl pozorovat, jakou proměnou v posledních letech prochází.“

🚩⁠ Například opozice v Maďarsku konečně pochopila, že se musí sjednotit a pokusit se společně porazit Viktora Orbána. Já doufám, že toto prozření jí vydrží až do voleb. Ale znáte to, nikdy nevíte. Z čeho mám strach, je to, že Orbán bude hledat způsoby, jak podvádět. Už to dělal v minulosti, když například svážel voliče ze zahraničí a docházelo k podivným věcem během volebního dne.

🚩⁠ Mám tak obavu, že i kdyby opozice vyhrála, nemusí jí být umožněno vyhrát. Možná jsem ale jen přehnaně pesimistická. Problém je znovu v tom, že jeho strana je tak korupční, že bude mít strach, aby neprohrála. Kdyby se to stalo, tak by tito lidé mohli být vyšetřováni a možná zatčeni. Udělají proto všechno pro to, aby tomu zabránili.

A dnešní aktuální kontext:

Včera @anneapplebaum v Interview Plus @CRoPlus řekla, že Polsko bude možná muset skončit v EU kvůli sporům o vládní justiční reformy. Vicemaršálek Sejmu a šéf poslaneckého klubu PiS Ryszard Terlecki teď naznačil to samé, že Polsko může sáhnout k britskému řešení.

Ano, oni říkají “Polsko“, ale jdou proti zájmům země, kdy se dívají hlavně na to, jak za žádnou cenu neprohrát volby.

K tomu jim má sloužit zničení nezávislých médií a demontáž právního státu.

A to v EU patrně neprojde.

Viktora Orbana začal v posledních měsících označovat veřejně za svého velkého přítele i Andrej Babiš. Ostatně Orban do ČR dorazí jen několik dní před volbami, aby Babiše podpořil.

🇨🇿⁠ Bude to doba gradujících útoků na EU, jako součást Babišovy kampaně i předzvěst dalších let, pokud bude tento muž opět naším premiérem.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh