Příběhy obyčejného šílenství

Obrazový a textový souhrn událostí pátého dne ruské invaze do Ukrajiny, tak jak je zachytili novináři, zpravodajské weby a místní insideři.

Tak jak se Rusku nedaří Ukrajince zlomit, stupňuje svou brutalitu a některé obrázky už se zvolna začíná blížit ruským „nejlepším“ výkonům v Sýrii.

Už dávno nejde o vojenskou (byť nelegitimní) vojenskou operaci), ale spíše o cílené vyvražďování ukrajinského národa.

Rusko bombarduje prakticky všechna velká ukrajinská města, včetně používání zakázaných druhů munice.

Situačně vidím, že se Putin snaží obklíčit Kyjev (momentálně k metropoli směřuje z Běloruska 24 kilometrový konvoj okupační armády) a takřka se mu povedlo spojení Krym – Donbas. V cestě stojí jen mariupolská aglomerace, která začíná být zvolna ze tří směrů obkličována. Zbývající čtvrtý úsek je moře…

Na běloruské hranici se dnes k jednání sešli zástupci Ruska i Ukrajiny. Podle prvních zpráv nepřineslo žádný posun. Rusko nemá v plánu nic dojednat, jejich cílem je nejprve dobýt Kyjev.

Západ opět přitáhl šrouby, dnes se navíc přidalo Švýcarsko a obchodní smlouvy z praktických důvodů vypovídala i Čína.

Toto sevření Rusko ustát nemůže, ale pomůže to Ukrajině k udržení nezávislosti?

Obrazová a video část

Rozbombardovaná škola v Charkově, včerejší video.
Tohle jsem zažil na vlastní kůži v roce 2015. Obrázky i pocity úplně stejné. Tohle jsou váleční uprchlíci.
Nová Kachovka. Hořící neukrajinský tank.
Bez komentáře
Kameny se valí na Moskvu 🙂
Dnešní útok Grady na Charkov byl spuštěn ve chvíli, kdy začala jednání o ukončení bojů. To je Rusko.
Zlikvidovaný ruský vrtulník MI – 35 nedaleko Chersonu
Konec ruské vojenské kolony, video tak symptomatické pro celou válku
Práce ukrajinských ozbrojených sil v Buče.
Bombardování okolí Chersonů
Bez komentáře

Tohle je špatný. Velký špatný. V autě cestující civilisté natáčí útok okupantů na vlastní vozidlo. Válečný zločin.

Naopak nejšílenější video z ukrajinské strany. Tohle už je guerilla non plus ultra a noční můra všech okupantů.
Okupanti „zdobí“ dobyté Hranite na Donbasu.
Zničený ukrajinský tank v okolí Hnutove na jihu země
Z ampliónu ruského BVP se ozývají výzvy k ukrajinskému obyvatelstvu a ke klidu. Opodál ale stojí domácí obránce s RPG v ruce…
Rusové samozřejmě směrem domů sdílí z bojů jen něco. Musíme Ukrajincům dodat mraky raket!
Dnešní bombardování Kyjeva
Někteří Rusové si z označení invazních jednotek udělali challenge… Mimochodem jde o ruskou političku Butinu, která se angažovala i v ČRT, viz zde.
Co v reálu ti lidé z hořejší fotografie podporují…
Situační mapka bojiště Vidíte sami, že nejhorší situace je Kyjeva a u Mariupolu na břehu Azovského moře.
Dnešní bombardování Charkova. Sídliště, žádná armáda, válečný zločin. Ti, kdo tohle v ČR podporují, adorují, či omlouvají, by měli shořet v pekle.
Opět ruský pokus o průnik za pozice obránců v neoznačeném civilním voze.
Ostřelování raketomety v okolí Mariupolu.
„Dětský večer“ v podzemním krytu v Kyjevě
Na závěr tu mám kompilaci zásahů tureckým dronem Bayraktar, jednou z nejúčinnějších zbraní ukrajinské armády.

A vlastně ještě něco. To potěší.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Související události dneška:

Tým @bellingcat našel několik příkladů útoků kazetovou municí na obytné oblasti na Ukrajině, včetně škol a nemocnic.

EU už připravuje dodávky paliva na Ukrajinu. „Jsem ráda, že jsou dodávky již naplánováné z Polska, Litvy a Česka. I mnoho dalších členských států přislíbilo svou pomoc,“ řekla eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová.

EU bude financovat protitankové střely a další obranné zbraně pro Ukrajinu, řekl šéf unijní diplomacie Borrell.

NATO vyloučilo zřízení bezletové zóny na Ukrajinou.

Finské politické strany začnou zítra diskutovat o možném vstupu Finska do NATO. Debatu vyvolala jednak občanská iniciativa volající po referendu a jednak historicky vysoká podpora veřejnosti pro členství v NATO.

Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto: „Maďarsko nepošle na Ukrajinu zbraně na obranu proti Rusku, protože se Budapešť obává o svou bezpečnost. A zbraně pro Ukrajinu nepustí přes své území transportovat ani z třetích zemí …“

EU rozšířila kvůli invazi na Ukrajinu sankční seznam o jména vysoce postavených a vlivných Rusů. Je na něm nyní mluvčí Kremlu Peskov, vice-premiér Černyšenko, oligarchové blízcí prezidentu Putinovi Mordašov a Timčenko, novinář Mamontov, ředitel společnosti Rosněfť Sečin a další.

Sociální síť TikTok pozastavila v Evropě účty ruským státním médiím Sputnik a Russia Today. Jejich videa nejsou už přístupná ani na čínské síti.

Ukrajina dnes podala oficiální přihlášku na členství do Evropské unie. Část evropských politiků tento krok podporu, část odmítá.

Premiér Petr Fiala pro Deník N řekl, že podporuje snahu Ukrajiny o vstup do Evropské unie. „Jsem sice příznivcem standardních procedur, ale my nyní nejsme ve standardní situaci,“ řekl. „Musíme v tuto chvíli dat jasně najevo, že je Ukrajina vítána v evropském společenství demokratických zemí.“

Ropný gigant Shell opouští svůj společný podnik s ruskou státní energetickou firmou Gazprom. Ukončí také svou účast v projektu plynovodu Nord Stream 2, ve kterém má 10% podíl v hodnotě jedné miliardy dolarů. 

V neděli večer dorazila k ukrajinským hranicím vojenská pomoc Nizozemska. 50 protitankových zbraní Panzerfaust 3 (+400 střel) 100 odstřelovacích pušek (+30 000 nábojů) 200 protiletadlových střel Stinger 2 roboti na detekci námořních min.

ČTK: Švýcarsko přijme sankce proti ruským činitelům a firmám po vzoru EU a zmrazí také jejich majetek, oznámila dnes švýcarská vláda. Země lavírovala mezi tradiční neutralitou a solidaritou se Západem a dnešní rozhodnutí je pro ni velice nezvyklé.

Kanadská vláda vyšle další dodávku zbraní na Ukrajinu. Je to v pořadí třetí zbrojní podpora Kanady v boji proti ruským vojskům.

ČNB dnes oznámila, že zahájila kroky k odejmutí licence Sberbank CZ

Finsko zítra a pozítří dodá Ukrajině 2500 útočných pušek, střelivo, 1500 jednorázových protitankových zbraní a desítky tisíc balíčků jídla. Oznámila to vláda premiérky Marinové. Finsko je neutrální zemí s dlouhou hranicí s Ruskem. 

Lotyšský parlament jednomyslně (!) odhlasoval, že lotyšští občané mohou jít bojovat na Ukrajinu proti Rusům, pokud chtějí.

Rusko od začátku invaze odpálilo kolem 180 balistických střel Iskander-M. 

Japonsko se omezením transakcí připojí k mezinárodním sankcím vůči ruské centrální bance a zavede sankce proti Bělorusku. Po telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským to dnes řekl japonský premiér Fumio Kišida.

Čína i další asijské země přestávají odebírat ropu z Ruska. Poptávají náhradní dodávky především ze zemí Blízkého východu. Důvodem jsou sankce uvalené na Rusko a obava ze zajištění financování. 

🏇 To je pro dnešek všechno.

Čtěte, sdílejte a podporujte 🇺🇦 !

Díky

via Filip Stejskal

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh