Prohřešky v komunikaci se zrakově postiženým + zásady v komunikaci

Na základě vlastních zkušeností sestavila Linda Albrechtová (na snímku). Myslím, že každý z nás se v životě několikrát setkal a ještě setká se situací, kdy bude komunikovat se zrakově postiženým člověkem.

Pak jistě oceníte rady jak na to, tzv. přímo od zdroje.

Musíme jít pryč od války, sám cítím, že to potřebuju.

🔘 Co (ne) dělat v přítomnosti zrakově postiženého

☑️ Nezkoušejte z jakéhokoliv důvodu, zda jste v životě zrakově postiženého tak důležití, že si vás pamatuje podle hlasu. Rovnou za pozdrav spolu s oslovením jménem připojte také svoje jméno. Bude to vypadat takto: Ahoj, Lindo, jsem paní Nováková. Nebudete pak vzbuzovat nepříjemné pocity na straně zrakově postiženého, a navíc ten ocení to, že jste ho oslovili jménem, a ještě se představili.

☑️ Toto samé pravidlo platí, i když telefonujete. Již se mi párkrát stalo, že mi volalo neznámé číslo, já to zvedla a tam se ozvalo: Čau, Lindo…a dramatická pauza. Číslo nemám uložené, a přece mě volající zná. Mám ho znát taky? Mozek šrotuje…Nenapínejte nás ani při telefonickém hovoru a představte se.

☑️ Když hovoříte s člověkem se zrakovou vadou, hovořte přímo k němu, i když on s vámi nemůže mít oční kontakt. Avšak podle intenzity zvuku hovoru pozná, zda jste se otočili zády či hovoříte tak nějak bokem. Působí to pak neuctivě vůči zrakově postiženému.

☑️ Další věcí, která je nepříjemná při komunikaci, a to hromadné, když je v místnosti více lidí, je, když zrakově postižený neví, zda se hovoří přímo na něj či na kolegu. Chcete-li se ZP na něco optat, oslovte ho jménem. Když nevíte, jak se jmenuje, lehce se ho dotkněte, uveďte zdvořilostně otázku a ptejte se, nebo řekněte, co máte na mysli.

☑️ Pokud ZP vejde do místnosti, neseďte v koutě jako myšky a dejte najevo zrakově postiženému, že jste v místnosti také přítomni. Ať nezpůsobíte jemu i sobě trapné chvíle.

☑️ Navigace zrakově postiženého musí být vždy doplněna o směr – vlevo, vpravo. Nejlepší je nabídnout rámě, kam se ZP zavěsí a vy ho můžete pohodlně dovést na místo, kam se má posadit, když byste si nebyli jistí ve slovní navigaci.

☑️ Zrakově postižený má často lidi/vjemy/předměty spojeny s konkrétním místem/prostředím. Když je pak mimo něj, už vás nemusí hned poznat/identifikovat. Tudíž není nic neobvyklého, že vás ZP hned nepozná. Např. by vás na daném místě nečekal, není zvyklý, že byste se mohli potkat také jinde než na společné aktivitě. Proto vás nemůže hned zařadit a trvá mu to déle.

☑️ Na pomoc se zeptejte, nemanipulujte s člověkem ani jeho věcmi. Když bude pomoc vítaná, sám zrakově postižený si řekne, jak byste mu mohli pomoci. Prosím nebuďte dotčení, když člověk se ZP vaši pomoc nepřijme. Zrovna ji prostě nepotřebuje a rozhodně to není tak, že by si vaši nabídky nevážil.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

🏇 První ze tří dílů. Další dva v příštích několika dnech.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh