Lídři EU včera krátce po půlnoci schválili šestý balíček protiruských sankcí, jako trest za napadení evropské svrchované země.
Unie tak do konce roku 2022 přestane odebírat 90 % ruské ropy, v provozu zůstane jen kvůli tlaku Maďarska, České republiky a Slovenska jižní větev ropovodu Družba a i zde se EU bude pokoušet najít pro tyto tři země alternativní řešení.
Rusko tak přijde o 230 miliard eur ročně.
Ruská ropa bude dál moci téct už jen prostřednictvím ropovodů. A jen do Maďarska, Slovenska a Česka, nikoliv do Německa a Polska, které jsou na ně také napojeny. Berlín a Varšava se této ropy rozhodly dobrovolně zříci.
Nové sankce obsahují i další kroky, včetně odpojení velké ruské banky Sberbank od mezinárodního platebního systému SWIFT, nebo zakázání vysílání tří dalších ruských televizí v EU.
EU navíc schválila další okamžitou pomoc Ukrajině ve výši devět miliard eur.
,,„Od přijetí pátého balíčku sankcí uplynulo padesát dva dnů. A co se stalo během této doby?“ Do 8. dubna (přijat předchozí balík sankcí.) bylo na seznamu zabitých 169 dětí. Dnes je to 243,“ vypočítával emotivně. Rusové vystříleli tisíce raket, zničili stovky školek, škol a univerzit. Devítiletá holčička dnes zemřela v důsledku ruského bombardování Chersonské oblasti. Další dvě děti byly zraněny, sedmiměsíční miminko a pětiletá dívka. Rusové přesně vědí, na co míří. Počítám s vaší zásadovostí a aktivitou.“ Ukrajinský prezident Zelenskij včera na summitu EU online
Další důležitý bod: Zásobníky plynu na území států EU by měly být před zimou naplněny nejméně na 80 %. Země, které zásobníky nemají, budou moci využít zásob plynu od ostatních států.
1. I přes dílčí neúspěchy, tedy velké ústupky Orbanovi (🇷🇺) a výjimka z embarga pro SR, ČR a HU), je shoda 27 zemí EU na konci ruské ropy velkým úspěchem a stavem, který si nikdo v EU před 3 měsíci vůbec nepřipouštěl jako možný.
Ať už jde o zastavení nákupu ropy samotné, ale především fakt, že se na něm EU komplet shodne
Zavedení embarga překvapilo i ty komentátory, kteří svou živnost založili na tom, že kritizují cokoliv, co s unií souvisí. „Brusel není s to hrozbu naplnit,“ napsal například Lukáš Kovanda.
Na druhou stranu: server Politico: „Představitelé EU kapitulovali před požadavky Viktora Orbána a udělili Budapešti téměř úplnou výjimku z nového embarga na ruskou ropu. Orbánovi se podařilo prosadit svou – upřednostnit zájmy Maďarska (Orbana) před snahou zmařit kroky Vladimira Putina.“
2. Škrt přes rozpočet to bude doslova i pro Rusko, pochybuju, že s takovou variantou při plánování války Kreml počítal. Putina to bude muset tak jako tak (i když zatím nejde o plyn) nutit přemýšlet jinak: zkrátila se doba, kdy by se Rusům, kvůli zhoršující se ekonomické situaci, mohlo přestat líbit být pasivní a sedět doma. Protože něco jiného je chudoba a něco jiného hlad a bída.
3. Celkově jde jistě o jeden z mnoha nutných kroků, který snižuje ruské šance na vítězství ve válce, kterou Putin proti západu v Ukrajině rozpoutal.
Postupně pleteme předivo sítě, do níž by se měl časem Putin zamotat tak, že jeho režim klesne na kolena. Jinou šanci my ani Ukrajina nemáme.
Podpořte provoz této stránky
Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.
Díky!
Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.
Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji