Ruská bakterie. Jistě, ale ne z přesvědčení, ale z prospěchářství

Chronologicky:

  1. Babiš opakovaně vyčítá vládě, že pomáhá ukrajinským uprchlíkům i Ukrajině
  2. Babiš (a jeho poskoci) programově do společnosti vypouštějí nenávist k Ukrajincům
  3. Ukrajinci Babiše (a třeba i Schillerovou) označují za evropské bakterie ruského světa
  4. Babiš se hájí, že Ukrajinu vždy podporoval
  5. Ministryně obrany se Babiše zastává, že na seznam politiků jednajících v zájmu Ruska nepatří
  6. Andrej Babiš v českém parlamentu prohlašuje, že Ukrajina, která dostala od EU všemi zeměmi schválený kandidátský status, nikdy nesmí být členem Evropské unie

1️⃣. Babiš vyčítá vládě, že Ukrajině a Ukrajincům pomáhá

1️⃣ „Nemyslím si, že bychom měli pokračovat v dodávání zbraní. V tuto chvíli myslím, že Evropa pomáhá Ukrajině, dodává jim tam zbraně plno zemí, ale my už jsme dodali za 3,5 miliardy a naše vlastní armáda taky není v moc dobrém stavu.“ Zdroj ZDE.

2️⃣. Babiš (a jeho poskoci) programově do společnosti vypouštějí nenávist k Ukrajincům

„Proč ukrajinské děti dostanou šestkrát pět tisíc, ukrajinské děti do 26 let, a české jenom do 18 let. Proč nedají všem stejně? Proč? Kde je ta solidarita?“

3️⃣. Ukrajinští aktivisté Babiše (a třeba i Schillerovou) označují za evropské bakterie ruského světa

„Nejnovější seznam čítá 136 subjektů z České republiky. Mimo již zmíněné politiky se na seznam dostal například šéf SPD Tomio Okamura, člen hnutí ANO Radek Vondráček, bývalý premiér Jiří Paroubek nebo předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. Nechybí ani zástupci české dezinformační scény, jako je například Lubomír Volný nebo Jindřich Rajchl.“  Zdroj ZDE.

4️⃣. Babiš se hájí, že Ukrajinu vždy podporoval a že na seznam nepatří

4️⃣.

„Ve svém vyjádření Babiš sdělil, že se jedná o nechutnost a hnus, a zopakoval, že hnutí ANO nikdy nebylo proruské a že od počátku války stojí na straně Ukrajiny.“ Zdroj ZDE.

5️⃣. Ministryně obrany Černochová se Babiše veřejně zastává, že na seznam politiků jednajících v zájmu Ruska nepatří.

5️⃣.

„Jsem citlivá na lidské seznamy všeho druhu a toto není od ukrajinských přátel fér. Neeskalujte ještě víc napětí v naší společnosti, prosím. Na ten odporný seznam nepatří.“ Zdroj ZDE.

6️⃣. Andrej Babiš v českém parlamentu prohlašuje, že Ukrajina, která dostala od EU všemi zeměmi schválený kandidátský status, nikdy nesmí být členem Evropské unie.

6️⃣.

Podívejme se na našeho oligarchu, podnikajícího v zemědělství a jeho argumentaci trochu blíže:

A. „Česká vláda podporuje nadnárodní společnosti a ukrajinské oligarchy, kteří vlastní 28 % půdy na Ukrajině a vyrábějí zemědělské a potravinářské produkty v rozporu s normami Evropské unie.“

B. „Pomýlená privatizace a zkorumpovaná správa věcí veřejných od počátku devadesátých let soustředila půdu do rukou nové oligarchické třídy.“

C. „Největšími vlastníky půdy jsou oligarchové a různé zahraniční zájmy, většinou evropské a severoamerické…“

D. „Ukrajinci vyrábějí zemědělské a potravinářské produkty v rozporu s normami Evropské unie.“

Zdroj ZDE.

A co my tady?

Nejprve bazál: V Ukrajině nesmí cizinci vlastnit zemědělskou půdu, tento informační proud, který se velmi podobá tomu, co Andrej Babiš tvrdí, vypouští do mediálního prostoru ruská propaganda.

Viz text agentury AFP, odkaz ZDE.

A, Česká republika: Druhým největším vlastníkem půdy je (po státu) společnost Agrofert oligarchy Andreje Babiše. Podniky patřící do skupiny Agrofert za posledních cca 12 let cca čtyřikrát zvětšily plochu vlastněné a pronajaté obhospodařované zemědělské půdy. Agrofert přímo ovládá cca 6 % zemědělské půdy v ČR. (Podle Babišových dat sice ukrajinští oligarchové vlastní 28 % zemědělské půdy, jenže všichni v součtu…)

B. Tento popis úplně stejně platí pro Česko a speciálně pro Andreje Babiše a jeho byznysové aktivity. Navíc postavené na sosání dotací.

C. Zahraniční zájmy? Evropské zájmy? A nejsou to náhodou i naše zájmy? No jistě, že jsou, vždyť například v roce 2020 Ukrajina do zemí Unie dodala téměř 30 % veškerého vývozu domácích agrárních a potravinářských produktů, za což jsme jí zaplatili přibližně 6,5 miliardy dolarů.

Vtip je v tom, že nejde o zájmy Andreje Babiše, vývoz ukrajinských zemědělců je mu přímou konkurencí a navíc Ukrajinci by si po vstupu do EU jistě taky sáhli na dotace a tím by se stali Agrofertu vyrovnanějším sokem na zemědělském trhu.

D. Pan Babiš zapomněl jaksi zmínit, že tento eventuální rozdíl by po vstupu Ukrajiny do EU (po možném přechodném období, tak jak to nováčci v některých případech mívají) zmizel, protože unijní pravidla obchodu jsou v zásadě pro všechny země stejná.

🏇 Platí, co už bylo vícekrát řečeno: Ukrajina se bez možnosti zemědělského vývozu ekonomicky složí a bude mnohem blíž porážce ve válce.

Což mimo jiné jistě znamená velké počty příchozích nových uprchlíků (na nichž si zase budou točit Babiš s Okamurou procenta), vysoké sociální výdaje a exponenciální růst výdajů na obranu.

Tudíž můžeme bezpečně konstatovat, že Andrej Babiš se (jen pro svůj osobní prospěch) jako ruská bakterie opravdu chová…

A ještě jedna věc: případné členství Ukrajiny v EU (až splní daná kritéria) je hodnotovou protislužbou EU za desítky tisíc obětovaných ukrajinských životů, z nichž všichni na západě momentálně profituje našim bezpečím a blahobytem.

Včetně Andreje Babiše …

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh