Ruské volby jako reklama autokracii.

🇷🇺 Volby do ruské dumy se konají ve dnech 17. – 19. září

🇷🇺 Ruské parlamentní volby jsou za dveřmi a tak si připomeňme pár faktů, které se k tomuto bizarnímu cinklému volebnímu aktu, vztahují.

🇷🇺 Strana Jednotné Rusko není v jednoduché situaci: potřebuje vyhrát s nadpoloviční většinou (aby mohla provádět ústavní změny), přičemž v Rusku roste politická apatie, nedůvěra v instituce, domácnosti, v důsledku stoupajících cen, stále hůře vychází z příjmy a zemi kosí dlouhodobě Covid. Jen za červenec zemřelo 50 000 v důsledku tohoto onemocnění. (A to jsou jen oficiální čísla).

🇷🇺 Putinova administrativa nedávno, právě kvůli nadcházejícím volbám a nedůvěře Rusů k pandemickým opatřením státu, ještě rozvolnila opatření.

V zemi, která první na světě vyrobila schválila “protipandemickou“ vakcínu je přitom naočkováno jen asi 23 % obyvatel.

Nízká proočkovanost je výrazným projevem nedůvěry a tak toto téma v kampani nápadně schází.

Sputnik byl přitom tehdy vládou označen za národní vítězství Ruska nad světem.

🇷🇺 Poprvé po téměř 30 letech nebudou na volby v Rusku dohlížet pozorovatelé OBSE. Putinova agenda OBSE, která bývá garantem férovosti, nebo naopak falšování voleb, nepozvala.

🇷🇺 Volby nechal Putin , stejně jako loňské komunálky, roztáhnout do tří dnů, čímž výrazně zvýšil prostor pro volební machinace, čím delší doba, tím více času na za Putina tradiční, manipulování s lístky přímo v místnostech – tím spíše, že letos je po několika letech opět zakázáno snímat volební prostory kamerami.

🇷🇺 Podle průzkumů se Putinova strana Jednotné Rusko pohybuje někde kolem 25 – 30 %, což je na ni neobvykle málo.

🇷🇺 Na druhou stranu má výrazně ulehčenou pozici, protože významnou opozici nechal kriminalizovat (Navalnyj, Sobčak, atd) a zničil i velkou část opozičních médií a k vládě kritické části občanské společnosti, tím, že je nechal v posledních měsících prohlásit za zahraniční agenty či teroristy. (Mimochodem).

🇷🇺 Pokud je v Rusku někdo prohlášen za cizího agenta, musí už všude, na veškerých jím zveřejněným materiálech, se sám takto za zahraniční agenta označit a to i např. na sociálních sítích…

A nejen to.

A ještě:

🇷🇺 Občanská platforma Golos se ocitlo jako první na seznamu „neregistrovaných veřejných sdružení vykonávajících funkce zahraničního agenta“.

Monitorovalo totiž rozsáhle předchozí ruské volby, zveřejnilo mnoho důkazů, včetně videí, o masivním falšování ve všech volbách, na než dohlíželo.

🇷🇺 Uplácí se voličské skupiny podporující vládu jednotného Ruska, vojáci a důchodci. Prvně jmenovaní dostanou jednorázově 15 000 rublů (4500 korun) a důchodci mohou obdržet 10 000 rublů (3000 korun).

🇷🇺 Má to ale jeden háček: zatímco vojáci na své peníze dosáhnou bez ohledu na výsledky voleb, o příspěvku pro důchodce se rozhodne až po sečtení hlasů. Seniorům se tak nedvojsmyslně naznačuje, že pokud bude mít Jednotné Rusko v Dumě méně křesel, než si režim předsevzal, můžou slibované peníze jednoduše zůstat ve státním rozpočtu. Čím jsou tlačeni k masivnější volební účasti.

🇷🇺 Několika stům osobám byla úřady zakázána možnost kandidovat, přičemž velká část patří k organizaci Alexeje Navalného

🇷🇺 Povolenou opozici tak tvoří komunisté, populisticko-nacionalistická strana LDPR a prokremelsky orientované Spravedlivé Rusko.

🇷🇺 Závěrem připomenu, že Rusko bylo, cca do roků 20008 -2010 považováno za rozvíjející se zemi, která měla čím dál intenzivnější styky se západem a snažilo se přejímat narativ západních demokracií.

Západ v něm viděl svého spojence (obchod, protiteroristická aliance, soupeření s Čínou) a dokonce se výhledově uvažovalo o nějaké formě přistoupení k EU.

Proto bych doporučoval, zejména v zemích Visegradu, sledovat všechny autoritářské tendence, které se tu hojně začínají vyskytovat.

Což však neznamená, že kroky zejména Orbanova režimu, už nejsou minimálně na půli cesty mezi demokracií západního typu a totalitní autokracií Ruska.

Putinův cca 12 let starý obrat už zcela jistě stejnými způsoby provádí Orban a blíží se mu Kaczynski, oba zatím jen limituje EU: její legislativně právní tlak a taky její peníze, které se oběma populistům velmi hodí.

Ba naopak, v podstatě se zpožděním několika let, sledujeme vnitropolitické kopírování kroků Vladimíra Vladimiroviče.

Ostatně, Orban je ze všech členů EU, největším spolupracovníkem Ruska a je to právě on, kdo blokuje prakticky veškeré dohody, které by mohly směřovat na umenšení ruského vlivu v Evropě.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh