👉 „Musíme posilovat odolnost české společnosti proti vlivovému působení Ruska k rozkládání naší společnosti a vytváření nedůvěry ve stát, demokracii, právo, v Evropskou unii a NATO.“
Vzhledem k tristní vládní komunikaci ohledně bezpečnostní situace, v níž se naše země nachází, jde o pozoruhodný rozhovor. Nejen, že je poslanec Martin Exner (STAN) konkrétní (ohledně politického stylu SPD a ANO), ale taky dokáže vysvětlit, v čem je jejich jednání pro naši budoucnost nebezpečné a taky jakou roli hraje Česká republika v ruských záměrech hybridní války.
Škoda, že médiím se víc hodí vládní tlučhubové jako Zdechovský, opoziční už usvědčeni jako neschopní Havlíček či Schillerová a Vildumetzová, nebo rovnou prokremelské figurky jako Daniela Kovářová, nebo třeba Radek Koten.
👉 „ANO se bohužel posouvá k extremistickým a manipulativním názorům a radikalizují společnost – zejména od prezidentské volby. Nemyslím si, že by šlo o stranu cíleně rozvracející stát. Ale ničí důvěru v systém, ve státní instituce a orgány. Pokud jednou budou ve vládě, tak se to zase obrátí proti nim.“
👉 „Rád bych připomněl situaci po protestech u Národního muzea, kdy došlo ke snaze o sundání ukrajinské vlajky. Poslanci Mašek a Mračková Vildumetzová sdíleli sestříhané video, aniž by si předem cokoliv ověřili. Okamžitě z toho vyvozovali policejní brutalitu a nezákonnost jen proto, aby měli munici na obviňování ministra vnitra. A to jsou členy bezpečnostního výboru, kteří snadno a rychle mohou získat informace na nejvyšších místech. PČR samozřejmě ukázala, že to bylo jinak.“
👉 „Vytvářeli nenávist a nedůvěru vůči policii, což považuji za naprosto nezodpovědné, alarmující a naprosto krátkozraké. V dlouhodobém horizontu se to obrátí proti nim, jednou třeba budou mít ministra vnitra oni. Navíc paní Vildumetzová je stínová ministryně vnitra, která by si toto vůbec neměla dovolit.“
👉 „ Pokud i dominantní opoziční strana najede na proruské narativy a buzení nespokojenosti a nenávisti mezi obyvatelstvem, tak dlouhodobě to bude mít za následek, že nedůvěra vůči státu a establishmentu společnost rozloží. To je cílem desetiletí trvajícího snažení Ruska. Asi jim nevědomě a nechtěně nahrávají, to je pro společnost zničující.“
👉 „Domnívám se, že reagovat na tyto věci je úkolem demokratických politiků, a samozřejmě na to odpovídat. Myslím si, že to děláme. Nejsem úplně spokojen se strategickou komunikací na vládní úrovni, která by tomu měla i do jisté míry předcházet.“
👉 „Smutným faktem zůstává, že například u pana Okamury nemůžeme zpochybnit, že dostal mandát občanů pro zastoupení v parlamentu. Proto je důležité, aby občané byli v tomto ohledu vzdělaní, kriticky smýšlející, a abychom řešili sociální problémy, které je k podpoře takovýchto stran vedou.“
👉 „Ruské rozvědky jsou v zemi stále aktivní. Stačí se podívat na Google Maps na střechu ruské ambasády. Jsou tam samozřejmě všelijaká zařízení umožňující leccos. Poté, co jsme vyhostili velkou část ruského diplomatického zastoupení i zaměstnanců ruské ambasády, aktivity tu mají složitější, ale samozřejmě nepřestali. Je logické, že v tu chvíli aktivují své lokální agenty, ať už spící nebo aktivní.“
👉 „Rusko má tisíce specialistů, kteří se zabývají dezinformačními vlivovými operacemi. Mají oddělení s odborníky sledujícími politické dění v regionu. Využívají jakéhokoliv tématu, které může společnost rozdělovat. Extremizují oba póly diskuze.“
👉 „Česká republika je geopoliticky naprosto klíčový stát. Když ovládnete Českou republiku, máte pro Rusko most na Západ. Země na východ od nás ruská propaganda už ovlivňuje masivně, podívejte se na průzkumy veřejného mínění na Slovensku a na to, co se děje v Maďarsku. Ovládnutí nebo zmanipulování České republiky do toho pasuje jako klíč do zámku.“
👉 „Česká republika je velice důležitý cíl dezinformační války. Na počet obyvatel jsme tu měli zdaleka největší zastoupení na ruském velvyslanectví, nebylo to náhodou. Měli tady základnu pro operace ve zbytku Evropy.“
👉 „Za komunismu tady byl milion a půl členů Komunistické strany Československa. Mezi lidmi je spousta osob se sentimentem a těch, kteří byli u moci s podporou sovětských vojsk. Existuje podhoubí napříč starší generací. Vidíme to dobře na tom, jak snadno jsou manipulování důchodci. Vyskytuje se tu i panslovanský narativ.“
🏇 V podstatě by nám byla řádně posilněná armáda k ničemu, když dovolíme páté ruské koloně rozložit společnost. Což má – jak výborně pan Exner podotýká – kořeny i v dlouho neřešených sociálních problémech. Jejich neřešení totiž zvyšuje počet a intenzitu témat, které mohou ruské hybridní aktivity zvednout.