Švédsko a Finsko vstoupí do NATO !

Jen málokterá „speciální operace“ se dokáže změnit ve fiasko ještě daleko před tím, než je na obzoru její konec.

Té Putinově speciální operaci (masové popravy, vraždy, znásilňování, upalování zaživa) se to podařilo.

Jedním z hlavních vyfabulovaných důvodů, proč mělo vstoupit ruské vojsko na ukrajinské území, byl údajný brzký vstup Ukrajiny do NATO (ve skutečnosti ji nikdo BOHUŽEL přijmout do NATO nehodlal) a tím posun hranic Aliance k na ruské hranice.

Zatímco v Ukrajině Rusové spíše vojensky tápou a na žádné gigantické vítězství to nevypadá, zá se, že Putin Rusku svým státnickým umem přičaroval dalších 1300 kilometrů dlouhou hranici přímo s Aliancí, navíc sousedství ostrova Gotland, na němž má švédská armáda dislokována svoje vojska.

Finsko a Švédsko, totiž v reakci na expanzi nacistického režimu Kremlu v létě požádají o vstup do NATO.

Finská přihláška do Aliance je však v důsledku jeho války očekávána v červnu, Švédsko by mělo následovat, napsal deník The Times s odkazem na americké zdroje.

Diskuzi v obou zemích jsem sledoval, ve Finsku docházelo k rychlé změně postojů, od chvíle kdy na ně Putin zaútočil s tím, že do NATO nesmí vstoupit, kdy se finští politici jen důrazně vymezili, že to záleží na nich, až po politickou i občanskou shodu na vstupu, kdy Finové a jejich politici viděli každodenní záběry z řádění ruských okupantů v Ukrajině.

Nyní Sanna Marin, finská premiérka, už otevřeně řekla, že je čas, aby Finsko vážně přehodnotilo svůj postoj k NATO.

Upřímně řečeno, pokud by i v dnešní situaci se vstupem váhali, byli by jedním z adeptů na Darwinovu cenu.

Ve Švédsku byla debata od začátku opatrnější, ostatně nemá s Ruskem přímou hranici. Ale všichni vojenští analytici tvrdili už od počátku, že pokud požádá o vstup do NATO Finsko, Švédsko nemá jinou šanci než vstoupit rovněž. Švédská armáda je výrazně navázaná na spojenectví s armádou finskou a pokud by Finsko bylo členem, začaly by se obě armády vyvíjet různým směrem. Navíc by se změnilo i sdílení informací a komunikačních bojových systému. Švédsko by zkrátka zůstalo bez tohoto velmi úzkého spojenectví velmi osamoceno.

V současnosti Švédsko provádí revizi bezpečnostní politiky, která bude dokončena do konce příštího měsíce podle finského harmonogramu.

Podle švédského listu Aftonbladet chtějí Finsko a Švédsko do NATO vstoupit současně a těsně koordinují své kroky. 

NATO se obává možného brzkého kroku Ruska tyto plány narušit. Podle bývalého generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena bude pro Finsko sousedící s Ruskem kritickou fází období mezi podáním přihlášky a přijetím země do obranné Aliance. Vyslovil pro „opatření, která v historii NATO ještě nikdy nebyla přijata“. Na Finsko by se podle něj měly vztahovat bezpečnostní záruky NATO i před vstupem. 

„Nemůžeme riskovat, že Finsko bude v tomto období vystaveno jakémukoli ruskému tlaku. Můj osobní přístup by byl takový, že Finsko by mělo na toto období obdržet pět bezpečnostních záruk od spojenců v NATO. Jednotlivé země by mohly Finsku takové bezpečnostní záruky poskytnout bilaterálně.“

Finské ozbrojené složky tvoří 3500 aktivních profesionálů, 20 tisíc vojáků povinné služby, dalších 20 tisíc záložníků s pravidelným výcvikem. 

Švédská armáda čítá v tuto chvíli zhruba 50 000 vojáků.

Holt, tak dlouho chodil Vladimir se džbánem pro vodu, až se ucho utrhlo. A hned dvakrát.

A my budeme zase silnější! 🇫🇮 🇸🇪

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh