Světový žebříček korupčních států za rok 2021

Transparency International aktualizovala své mezinárodní srovnání korupce, respektive protikorupčního prostředí. 

Česká republika zastavila několikaletý propad a drží dělenou 49. příčku z loňského roku.

V konkrétním hodnocení naší země se píše v podstatě totéž, co v posledních letech, totiž, že Česku chybí koncepce boje proti korupci a politikům vůle prosadit potřebné zákony, zejména na ochranu oznamovatelů, o lobbingu a o státní službě.

Samotné skóre zohledňuje, jak dokáže země podle Transparency bojovat proti přímému úplatkářství, zneužívání veřejných peněz, zneužívání veřejných funkcí k osobnímu prospěchu, nepotismu i jaká je protikorupční legislativa.

Nejméně korupční prostředí na světě je nepřekvapivě zejména ve skandinávských státech.

První desítka vypadá takto: 1.- 3.Dánsko, Finsko, Nový Zéland, 4. – 6. Norsko, Singapur, Švédsko 7. Švýcarsko, 8. Nizozemí, 9. Lucembursko, 10. Německo.

Dlužno dodat, že zřejmá část viny za korupční prostředí v ČR, padá právě na osobu na fotce. Via Milión chvilek pro demokracii.

Jak si stojí naši kolegové z východní Evropy?

Suverénně nejvýš je umístěno Estonsko, pohybuje mezi 13. – 17 místem (např. spolu s Islandem), pak je až na pořadí 34. – 35. Litva, následuje na 36. – 38. místě poslední Baltský stát Lotyšsko.

Slovinci jsou 41., Poláci 42. – 44., pak tedy na děleném 49. – 51. místě Česká republika, za námi pak na 56. – 57 místě Slovensko, následováno na 63. místě Chorvatskem.

Dělené 66. místo pak drží Rumunsko, 73. dělené pořadí Orbanovo Maďarsko a za ním se ještě na děleném 78. místě krčí Bulharsko.

Z dalších zajímavých zemí je poměrně vysoko Arménie (58.), bude zajímavé sledovat, jak se poté, kdy ji zpátky do své vlivové zóny opět plně zařadilo Rusko, bude časem propadat níže.

Tabulkou stoupá i Čína, ta je momentálně 66., Kosovo je na děleném 87. místě, zatímco Srbsko je v žebříčku o jedno pořadí až za ním. Mimochodem na stejném místě se drží i Turecko.

Ukrajina je až na 122. místě, Rusko dokonce na děleném 136. pořadí.

Na dně pak válkami (s výjimkou Venezuely a Severní Koreje) rozvrácené země: Jižní Súdán, Sýrie, Somálsko, Jemen, Afghánistán a Líbye.

Text o loňském pořadí a trendech zde.

Evropská unie pro rok 2021 graficky

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh