Talvisota, neboli Zimní válka.

Čas, který ukázal, že se malý stát může ubránit mnohem silnějšímu agresorovi. Přesně před 83 lety napadl Stalinův Sovětský svaz sousední Finsko.

Měl to být být souboj Goliáše s Davidem a taky vlastně byl, jenže podobně jako v bibli, zlo zvítězit nedokázalo. Motivace obránců, v kombinaci s počasím, donutila Stalina ke kompromisu většímu, než si patrně kdy dokázal před invazí do Finska představit.

První letecký poplach v Helsinkách, 30. listopadu 1939, v devět hodin ráno.

🇫🇮 Měla to být rozcvička na příští velkou válku, ale nebyla.

🇫🇮 Z nakonec tříměsíční krvavé války se nakonec stala historická zkušenost a zpráva, že bojovat se vyplatí i když nakonec prohrajete.

Hořící napadené Helsinki

🇫🇮 Za prvé totiž zachováte národu rovnou páteř a to je bonus, bez kterého se kráčí dějinami hodně špatně a za druhé se velmi lehce může stát, že se po nějaké době podíváte na vašeho soka a zjistíte, že jste to vy, kdo nakonec drtivě vyhrál.

Sedmiletá Armi Hillevi Metsäpelto byla jednou z prvních civilních obětí zimní války.
Byla zavražděna na autobusovém nádraží v Helsinkách, při snaze uniknout s matkou na sever země před sovětským bombardováním.
14. července 2022 by se dožila 90 let. Není to zase tak dlouho …

🇫🇮 A to je přesně příběh rusko- finské války, která začala 30.11. 1939 masivním vpádem ruských (sovětských) vojsk na finské území.

🇫🇮 Sovětská Rudá armáda převyšovala finské síly několikrát, nasadila 450 000 mužů a 1000 tanků, letadla, o nichž Molotov prohlašoval, (změnilo se u Rusů od těch dob vůbec něco?), že poskytovala humanitární pomoc hladovějícímu obyvatelstvu, bombardovala Helsinky a SSSR měl převahu v počtu vojáků 3:1, v počtu tanků 50:1 a letadel 30:1.

Poražená kolona invazních vojsk

🇫🇮 Přesto tuto drtivou převahu nedokázal Stalin zúročit a jeho první atak dokázali Finové neskutečným hrdinstvím odrazit a donutit jeho divize na mnoha místech k ústupu, mnohdy až k totálnímu a panickému. (Vraťte se ještě jednou k poměru vojska a materiálu!)

Mrtví okupanti v bitvě o u Suomussalmi v lednu 1940

🇫🇮 Finové odolávali celou zimu a teprve s druhou ruskou ofenzivou přišla částečná porážka uzavřená smírem a postoupení části Finska SSSR, (oblast Karelie). Ale Rusko nakonec Finsko neokupovalo a třeba v Helsinkách nikdy nestanul ani jeden ruský voják, kromě ruských zajatců!

Finští obránci na frontě

🇫🇮 Finská armáda přišla asi o 70 000 vojáků, nepřemožitelná Rudá armáda z níž naši komunisté a další proruští kolaboranti, celých 40 let čůrali do trenek a čůrají do dneška, postrádala po “finském pokusu“ cca 300 000 bohatýrů.

🇫🇮 Rusové byli z “nevítězství“ tak v háji, že si museli pomáhat dezinformační propagandou (překvapení?) a tvrdili, že na finské straně bojuje tisíc amerických pilotů na strojích US force …

Prostě klasika.

Finští vojáci v zákopech, leden 1940

🇫🇮 A když se dnes podíváte do Finska, jak ta země funguje a na její ekonomiku a porovnáte ji s tehdejším agresorem a vítězem, nemůžete se než pousmát, protože finská infrastruktura a umístění ve všech možných světových žebříčcích, s ruskou zaostalou a rozkládající se říší, fakt srovnávat nejde a na hlavu Finsko vyprodukuje cca totéž co třeba Francie, nebo USA…

„Dnes je výročí začátku #talvisota . Díky dědo.“
Stejně jako dnes, ztrácí země napadené „ruským světem“ ze svého středu ty nejlepší, kteří by v normálních časech měli tvořit jejich budoucnost.
Rusko je zlo.

🇫🇮 Mimochodem, dnes je Finsko jednou z mála Rusku geografických blízkých zemí, na němž se nemůže uchytit ruská dezinformační válka. Jeho vstupem do NATO (spolu se Švédskem) celá Aliance výrazně posílí a Rusko získá vlastním přičiněním, silného protivníka hned na svých hranicích.

Kdo chce kam …

Tento text jsem objevil před dvěma lety na twitteru v den výročí napadení Finska. Finy je vždy lepší mít jako spojence na své straně, než je postavit do role nepřátel.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh