Tour de Baltica

Ukrajinský prezident vyrazil na návštěvu nejen k ukrajinským spojencům, ale i přátelům.

V posledních na jeden zátah několika dnech totiž postupně navštívil Litvu, Lotyšsko a Estonsko.

Myslím, že atmosféra je dobře patrna i ze zveřejněných fotek a videí.

Spolu s Polskem má Ukrajina v Pobaltských státech svoje největší spojence. Ti by Ukrajině jistě intenzivně pomáhaly i tak, nicméně všichni tam vědí, že jsou prvním dalším cílem, v případném pohybu Ruska na západ.

Slavnostní ceremoniál po příjezdu do Litvy. S litevským prezidentem Gitanasem Nausedou.
Oba prezidenti v zákrytu
„Ve svém projevu ve Vilniusu jsem poděkoval Litvě, prezidentu Nausedovi a všem Litevcům za to, že stojí při Ukrajině.. Několik dní předtím zažil Vilnius mimořádně chladné období. Dnes je však tepleji.
Když stojíme při sobě, ustupuje i zima. A jsem si jistý, že Rusko nakonec také.“ Celý projev.
Setkání s litevskou premiérkou Šimonyté: „Od ruské plnohodnotné invaze nás všechny inspiruje ukrajinská odvaha a statečnost. 🇺🇦 musí, může a zvítězí. Nyní však potřebuje rychlou a dostatečnou pomoc všech demokracií na celém světě. Litva bude i nadále podporovat Ukrajinu až do ukrajinského vítězství a dále – vyzývám všechny naše spojence a partnery, aby pomáhali s námi..
Ukrajinci bojují nejen za svou vlast, ale za nás všechny a za světový řád založený na pravidlech – základní kámen globálního míru & bezpečnosti. EU není úplná bez Ukrajiny jako člena – a stejně tak i NATO.“
Přistání ukrajinského prezidenta v Tallinnu.
Oficiální video z návštěvy Estonska
Zelenský dostal od Kallas tričko s estonským nápisem Kaitsetane (volně přeloženo Vůle se bránit)
A za chvíli už v něm přednášel projev estonském parlamentu. Část jeho znění ZDE, zbytek v titulcích ve videu
Ukrajinský prezident Zelenský a prezident Estonska Alar Karis
Společná tisková konference prezidentů Ukrajiny a Estonska. Tato ani ne 1.5 milionová země už poskytla Ukrajině pomoc cca ve výši 33 miliard korun.
Příjezd do oficiálních prostor v Rize
Post lotyšského ministra zahraničí Karinše. Kromě smlouvy o poválečné rekonstrukci, každá baltská země připravila pro Ukrajinu balíček pomoci spojený s válkou ve výši několika stovek miliónů dolarů (munice, houfnice, vrtulníky, drony, zimní vybavení).
Rokování lotyšské a ukrajinské delegace, které měl v gesci lotyšský vedouci zahranicniho vyboru lotysskeho parlamentu. Rihards Kols
Setkání s Evikou Silina, lotyšskou premiérkou a celou lotyšskou vládou.
Vlákno Eviki Silina ZDE.
Na závěr slova lotyšského prezidenta Rinkevičse, přeložena do slovenštiny. Pobaltí unaveno není. Nemůže si to totiž dovolit.

🏇 Proč taková story o návštěvě jednoho prezidenta v sousedních zemích?

Jednak dělám to, proč stránku VJ sledujete a podporujete, tedy informuju.

A potom je třeba si uvědomit, že sledujeme nejintenzivnější příběh dneška, jehož vyústění bude formovat i budoucnost naší země.

Navíc sledujeme představitele země, která čelí podobné situaci jako Československo v roce 1968 a země, která se s ní nehodlá smířit a postavila se imperiálnímu Rusku tváří v tvář a jde s ním do souboje typu buď a nebo.

V neposlední řadě, to, jak zvládneme (a nebo nezvládneme) Ukrajinu dovést s naší pomocí k vítězství, ukáže, nakolik je dnešní západní Evropa schopna a ochotna bránit si svou existenci a hodnoty na nichž současný západ stojí.

A buďme si jisti, že všechny Mordory světa sledují, jak se s tím popereme.

A ačkoliv je zápas třeba teprve v polovině, už teď všichni můžeme smeknout před ukrajinskou odvahou, semknutostí a zarputilostí, s níž čelí mnohem většímu a bezohlednému nepříteli.

Našemu společnému nepříteli.

(Úvodní obrázek Volodymyr Zelenský a premiérka Lotyšska Evika Silina)

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh