Ukrajina pro západ zatím jen jako seriál z Netflixu

Evropa stále sleduje dění na Ukrajině, jako by šlo o nějaký válečný film. Přitom jeho výsledek ovlivní budoucnost kontinentu na dekády dopředu.

Když pomineme mediální šum, tedy vyjádření politiků, jak moc se Ukrajině pomáhá a současnou vizualizaci prakticky každé těžké zbraně, která na Ukrajinu dorazí, je faktem, že státy západní koalice se zatím ani nedohodly, že by na zastavení fašistického režimu, který se otevřeně vydal na cestu války proti nám, vydávaly alespoň 0.25 % svého HDP.

Je přitom třetí rok války…

Velmi to připomíná situaci v Evropě roku 1936, kdy začala španělská občanská válka, které se účastnily i státy nacisticko -fašistické koalice.

Ta nakonec trvala až do dubna 1939 a pro malou pomoc demokracií v ní fašisté vyhráli.

Za pár měsíců začalo nacistické Německo, mj. posíleno o zkušenosti ze Španělska svoji válku proti světu a mj. i proti demokraciím, kterým bylo zatěžko se ve Španělsku výrazněji angažovat.

Existovala totiž mezinárodní dohoda o nevměšování 🙂 A tak ji demokracie dodržovaly, zatímco Německo (nacisti), Itálie (fašisti) a Sovětský svaz (komunisti) se v konfliktu intenzivně angažovali.

Němečtí vojáci Legie Kondor u stroje Messerschmitt-Bf-109 D-1 v době občanské války ve Španělsku

Mj. z Picassova obrazu známě město Guernica srovnala i s civilisty se zemí německá vzdušná Legie Kondor. K tomu se ostatně před norimberským tribunálem přiznal i Hermann Göring: „Naléhal jsem na Hitlera, aby podpořil Franka za všech okolností, abych si otestoval svou mladou Luftwaffe.“

Nakonec tehdejší americký velvyslanec ve Španělsku Claude Bowers vyhlásil, že ve Španělsku sledujeme generálku na druhou světovou válku. Tedy stejně jako dnes. Pojmenovat zlo, to nám jde, ale zastavit jej včas, to se nám nechce …

Finský ministr obrany Antii Häkkänen: „Evropa nepochopila závažnost války na Ukrajině.“

„Zdroje na zbrojní podporu Ukrajiny se musejí najít okamžitě,“ řekl Häkkänem ve vysílání finské veřejnoprávní televize Yle.

„Evropa nepochopila historickou závažnost války a neposkytla Ukrajině adekvátní podporu. EU slíbila dodat Ukrajině milion dělostřeleckých granátů do konce března, ale termín není schopna splnit. Podporuji proto českou iniciativu nakoupit 800 000 granátů mimo území EU, kde k dispozici jsou.“

(V hodnotě 22,4 miliardy korun, složí se cca 15 zemí)

„Peníze na podporu zbrojení na Ukrajině se musí najít okamžitě. Navíc je nutné zvýšení vlastní výroby výzbroje v zemích EU, což už se naštěstí částečně děje.“.

Ne, to není herec David Švehlík, ale ministr Häkkänen v roce 2019 s dcerou v době otcovské dovolené 🙂

Níže několik nedávných vyjádření ve stejném duchu jako text výše, která bych mohl podepsat ⬇️

Odkaz ZDE.
Odkaz na text ZDE.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh