Ukrajina. To zní hrdě.

Večerní shrnutí dění v Ukrajině, která je bezdůvodně přepadena armádami sousedního Ruska.

Přituhuje. Už dopoledne padlo město Melitopol a kvůli tomu mají Rusové volné pole k útoku na Mariupol. V cestě jim stálo město Berdjansk, ale nyní už jsem viděl,. že okupanti drží letiště v tomto místě…

Jinak ruská armáda velká ukrajinská města dnes spíš obchází, aby se vyhnula zdržovacím bojům v jejich okolí a postupují na severozápad rovinatou krajinou jižní Ukrajiny. Tento prostor není příliš bráněn, protože jde o úplnou placku a letadla a rakety by účinnou delší obranu neumožňovaly.

Ukrajinská armáda dnes několikrát aplikovala účinnou taktiku, když nechala vpřed postupovat tanky a BVP a zaměřila se na likvidaci podpůrných kolon zásobovacích kolon.

Ukážeme si.

Svět ladí sankce (SWIFT už má zelenou i v Maďarsku) a snaží se dostat do Ukrajiny co největší množství zbraní.

Množí se spekulace o tom, že Rusové zinscenují chemický (nebo jinou zakázanou zbraní) útok na Donbase (ten ovládají), aby ospravedlnili likvidaci aglomerací bombardováním ála Čečna.

Mimochodem několik tisíc Čečenců Ramzana Kadyrova už dorazilo v dresu okupační armády do země.

Obrazová a video část

Děje se právě teď: Ostřelování Kyjeva ruskými raketami. Pod velmi intenzivními útoky jsou i další města, například Charkov
„Mírová operace ruské armády“. Pamatujme si to.
Město Sumy. Tohle bude z přibývajícím časem převládající obrázek invaze.
Zajatí ruští diverzanti v ulicích Charkova. Nejčastěji monitorují polohu a pohyb ukrajinských vojáků, nebo navádí ostřelovací palbu.
Takto vypadá značka pro ruské zaměřovače střelby z těžkých zbraní. Jak vidíte vpravo, pán byl odchycen a patrně už není mezi námi.
Antonovský most u Chersonu. Strategické místo, znovu dobyto ukrajinskou armádou
Myslím, že je to trochu nadsazené, ale že se o své mrtvé Rusové vůbec nestarají (zcela neobvyklé) je evidentní. Ukážeme si.
Tohle je jeden z důkazů
Opuštěná vojenská kolona včetně houfnic. Nemají palivo. Někdo jim asi škodí…
… pokud je tedy rovnou nezničí.
Dovolená, na kterou nezapomeneš…
V Rusku se opět proti Putinově válce demonstruje. A zatýká.
Protitanková střela Javelin dodávaná obráncům západními spojenci zdraví do Kremlu z Černihova.
Běloruští dobrovolníci na frontě. Bojují tu už osm let. Stejně jako mnoho dalších národností bývalého Sovětského svazu. Nenávidí Rusko a mají proč.
A naopak. Tohle jsou Putinovi Čečenci, kteří se zmocnili vojenské bazy v Hostomelu – i s vybavením a zbraněmi – poblíž Kyjeva. Ukrajinci teď tvrdí, že si ji jdou vzít zpět, ale nevím. Počkám si až to uvidím.
Sanitka jela k raněnému po ostřelování, byla sama Rusy zasažena
Další ruský obrňák zanechán svému osudu. Není nafta.
Zničené ukrajinské Humvee
Nejen Zelenskyj. Muž bez přilby je jeho předchůdce, bývalý prezident Ukrajiny Petro Porošenko. I on brání Ukrajinu se zbraní v ruce, ačkoli by mohl utéci na západ. Je to bohatý člověk a bude jako exprezident jedním z Putinových cílů.
Zničená okupantská kolona nedaleko Charkova.
Ukrajina hlásí další úspěšný zásah. Naše dodané PVO.
Celá kolona okupantů zničena u Černihova
Opuštění ruský náklaďák bez pohonných hmot. Podle je tohle ukázkou, jak invazi Rusové buď podcenili, nebo ji neumí naplánovat. Tohle by se asi vůbec nemělo stávat. Ale samozřejmě, že si přejeme, ať se to děje, co nejčastěji.
Vesnice Sartana u Mariupolu, krátce po ostřelování ruskou armádou
Putinovi Čečenci na baze v Hostomelu mění státní vlajky.
Okupantská armáda směřující na Mariupol.
Zničená část okupačních vojsk v prostoru Černobylské zóny.
Oběti z řad okupantů u jihoukrajinského Chersonu.
Instruktážní video, které bych nazval: Ruce pryč od Ukrajiny, Rusové 🙂
Zajatí ukrajinští vojáci v Černobylu vykládají pod dohledem Rusů proviant.
Výroba Molotovových koktejlů v Černihovu
Opět blokování kolony ruských okupantů vlastním tělem. Viděli jsme jinde už včera.
Rusové dobyli ráno Melitopol.
Nedaleko Charkova skončil další ruský tank.
Ministerstvo obrany požádalo Ukrajince, aby ničili směrové značky a kilometrovníky. To známe, v roce 1968 jsme při okupaci dělali totéž. Tady to ale dovedli domácí k dokonalosti: Rovně – Do prdele. Doleva – Zase do prdele. Doprava: Do Ruska a do prdele.

Tak kéž by.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Související události:

Rusové snaží dostat k ukrajinským jaderným elektrárnám, spekuluje se o tom, že by pak vydírali Evropu, aby přestala s podporou

Evropská komise schválila balíček 1,2mld. EUR na pomoc Ukrajině.* Polsko usiluje o přímé propojení Ukrajinských železnic s Polskem. * Polsko vysílá speciální sanitní vlak na Ukrajinu pro přepravu raněných vojáků a civilistů z Ukrajiny.

Německo (na endlich!) poskytne Ukrajině 1000 protitankových zbraní a 500 střel Stinger.

Spekuluje se o další zásadní sankci USA proti Rusku. Vláda USA míří na finanční rezervy, které si Putin na invazi připravil…skoro 650 miliard dolarů. Pokud tyto sankce USA zavede, nebude moct Rusko provádět žádné operace v USD, nebude moct obchodovat s americkými bankami apod. To znamená obrovský problém pro jakýkoli ruský obchod, protože drtivá většina operací probíhá v USD. Většina dolarových rezerv ruské centrální banky leží totiž v USA .Ale ještě to není, takže bych na to nespoléhal.

Rusům by snad už neměl fungovat Google Pay, Apple Pay a Visa. Mastercard by se měl připojit.

NATO začalo Ukrajině poskytovat zaměřovací data ze systému JSTARS (Joint Surveillance and Target Attack Radar System). Proto podle mě tak krásně zaměřují ty zásobovací ruské kolony.

Čína včera oznámila omezení podpory ruského vývozu surovin. To bude bolet.

Kyjev, neprávem opomíjená metropole na Dněpru, se stal hlavním městem demokratického světa.

Další těžká noc pro ukrajinské obránce.

Dívejte se, čtěte a sdílejte. Díky a dobrou noc.

A ještě na úplný závěr: stalo se v Ičniji. Morální převaha non plus ultra. A hrdinství.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh