8. září 1968 se na stadionu Desetiletí ve Warszawě při celostátních dožínkách upálil polský občan, mj. veterán protinacistického odboje Ryszard Siwiec.
Stalo se tak na protest proti okupaci naší země vojsky Varšavské smlouvy, za přítomnosti vedení polské komunistické strany, diplomatů a přibližně sta tisíc diváků.
Dnes je se to zdá neskutečné, ale svět se díky neprostupné železné oponě o této události dozvěděl díky zprávě ze Svobodné Evropy, až na jaře roku 1969.
Na Stadionu Desetiletí se ten den polil rozpouštědlem a zapálil, křičel, že protestuje proti okupaci Československa. Na místě se našla aktovka s letáky začínající větou: „Protestuji proti nevyprovokované agresi proti bratrskému Československu!“.
Po uhašení byl odvezen do nemocnice, kde byl hlídán příslušníky tajné policie. Zemřel po 4 dnech v důsledku rozsáhlých popálenin.
„Napsal nám, že žil padesát let a musí udělat to, co je třeba, ať matka nepláče a je silná,“ řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz před lety syn Wit Siwiec.
„Protestuji proti nevyprovokované agresi proti bratrskému Československu! Umírám, aby nezahynula svoboda, pravda a lidstvo.“ Z manifestu, který sepsal Ryszard Siwiec těsně před upálením.
V roce 2001 udělil prezident republiky Václav Havel posmrtně vyznamenal R. Siwiece Řádem Tomáše Garrigue Masaryka I. stupně a v Praze nese od roku 2009 jedna ze žižkovských ulici Siwiecovo jméno.
Málo se to ví, ale stejným způsobem proti naší okupaci protestovalo mnohem více lidí. Jen v SSSR to byli Ukrajinec Vasyl Makhuch, Livetec Romas Kalanta a Lotyš Eliahu Rips.
Čest jejich památce!
Podpořte provoz této stránky
Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.
Díky!
Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.
Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji