Voda dochází a opatření jsou pomalá

„Jakmile se začala probouzet vegetace, tak rychle odebírá vodu z povrchové vrstvy, takže se sucho začalo projevovat docela rychle,“ říká na Plusu Miroslav Trnka, bioklimatolog a koordinátor týmu Intersucho. Dodává, že bohužel výhled na další týden sucho v krajině ještě výrazně zhorší.

🐫 Hlavním viníkem je, a to ať chceme, nebo ne, probíhající klimatická změna.„Nárůst teplot, prodloužení vegetační sezony, snížení relativní vlhkosti a zvýšení slunečního záření na některých místech, to všechno nahrává tomu, že je větší poptávka po vodě v krajině, do které jí přichází stejně, nebo i méně než v minulosti.“

🐫“Stejný trend bude ale pokračovat i v dalších letech, „protože koncentrace skleníkových plynů pořád stoupají, a to přes opatření, o kterých spíš jen mluvíme.“

🐫 “Nezbývá než pracovat na straně omezení spotřeby vody. I když naše domácnosti jsou na tom v evropském srovnání docela dobře. V případě průmyslu to ale už může být jejich existenční otázka. Firmy by tak měly dělat vše pro to, aby vodu recyklovaly a nebyly závislé na tom, jestli zrovna je, nebo není sucho. Český stát se sice o opatření, která by zadržela vodu v krajině, snaží, rychlost je však zoufale pomalá. Chápu, že je to složitá legislativní problematika, ale sucho trvá od roku 2015.“

Celý článek čtěte na stránkách iRozhlas.cz.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh