Žádný appeasement, prosím.

Vlákno Michaela McFaula, předního odborníka na Rusko a americkou zahraniční politiku. Zároveň je McFaul, bývalý americký velvyslanec v Rusku, je v současnosti profesorem politologie na Stanfordské univerzitě.

„Někteří stále věří, že pokud Západ přestane posílat zbraně na Ukrajinu a Zelenskij dá Putinovi, nějaké teritoriální ústupky, bude mír. Já si myslím opak. Taková gesta jen Putina povzbudí, aby požadoval víc. Nemusíte mi věřit mi. Přečtěte si citát tohoto slavného amerického stratéga Johna Mearsheimera, z textu Tragédie politiky velké moci,“ (2014).“

„Appeasement je v rozporu s ofenzivním realismem, a proto je to fantaskní a nebezpečná strategie. Je nepravděpodobné, že by se nebezpečný nepřítel změnil v laskavějšího a příjemnějšího protivníka, natož v mírumilovný stát.“

„Ústupky totiž agresora spíše povzbudí, než aby zmenšily jeho dobyvačnou touhu… Útočící stát si pravděpodobně vyloží jakýkoli ústupek jiného státu jako projev slabosti… Agresor pak bude pravděpodobně pokračovat v tlaku na další ústupky.“

„Stručně řečeno, ústupky mohou nebezpečného soupeře učinit ještě nebezpečnějším, nikoli méně nebezpečným.“

🏇 Byl bych moc rád , kdyby všichni důležití evropští politici, měli zejména to poslední souvětí stále před očima, pokud budou uvažovat o jakémkoli novém kroku vůči Rusku, či rusko – ukrajinské válce.

Aktuálně: Zápalná munice z raketometu vystřelovaná ruskými okupanty na hutní kombinát Azovstal v Mariupolu. Jim je všechno jedno, nemají žádné zábrany.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh