Zásah BIS: Ruské dezinformační operace v Česku

Bezpečnostní informační služba (BIS) odhalila Ruskem organizovanou síť, která se snažila v různých evropských zemích ovlivnit volby do europarlamentu. Podle kontrarozvědky docházelo v Praze k předávání hotovosti protisystémovým politikům z Německa, další prostředky mířily na provoz proruského zpravodajského webu.

Ale to je mi pěkná kauza. Vypadá to , že Rusové řídili dezinformační kampaně do celé Evropy, ze státu jejíž vláda žádný plán pro boj s dezinformacemi prý nepotřebuje a jejíž vládní zmocněnec tvrdí, že dezinformace nepozná.

Jak se to jenom mohlo stát, že?

screen od Danuše Nerudová

Informaci přinesl včera Deník N, který už se onomu proruskému webu šířícímu kromě dehonestaci ukrajinské snahy bránit se ruské agresi, šířil třeba nenávist LGBT+ komunitě, věnoval dříve.

V době, kdy jeho obsah začal v ČR šířit například Jindřich Rajchl, nebo Jana Zwyrtek Hamplová.

„Hlavním cílem Ruska bylo rozšířit výklad a tezi ,že mír bude jen tehdy, když se Ukrajina vzdá práva na obranu své suverenity a celistvosti. Zpravodajský server sídlící v ČR, pak sloužil jako nástroj, který tyto názory s pomocí evropských politiků rozšiřoval.,“

A nejen to: náš sankční seznam se rozšířil. ⬇️

Dva ukrajinští proruští politici a podnikatelé, Viktor Medvědčuk a Arťom Marčevskij, jsou podle Bezpečnostní informační služby hlavními postavami případu ovlivňování voleb do europarlamentu. Medvědčuk nyní působí v Rusku, Marčevskij přesídlil do Česka.  Na sankční seznam přibyla i česká společnost Voice of Europe, která sídlí v centru Prahy a provozuje proruský zpravodajský web.

„Marčevskij dle instrukcí Viktora Volodymyrovyče Medvědčuka (Putin je kmotrem Medvědčukovy dcery Darji) fakticky řídí Voice of Europe, s.r.o., a ve vícero členských státech EU zajišťuje financování spolupráce s novináři a skrytou finanční podporu vybraných jednotlivců z řad kandidátů ve volbách do Evropského parlamentu.“

BIS: „Zmíněný web a jeho obsah byly ovlivňovány a financovány z Moskvy. BIS zdokumentovala, že peníze v hotovosti mířily i k některým politikům šířícím Rusku vyhovující narativy – především „mírové“ myšlenky, podle nichž k ukončení války povede zastavení dodávek zbraní Ukrajině. Jen za poslední rok byly podle BIS z Ruska za těmito účely vyplaceny stovky tisíc eur, tedy miliony korun.“

Prakticky stejná lajna jako u tzv. obránců tradičních hodnot v ČR. To oni se stávají užitečnými idioty Kremlu v naší zemi, když pomáhají rozšiřovat jeho narativy.

To je tedy primární zdroj onoho chcimírství mezi politiky, odkud se potom šíří mezi dezinformacemi semleté lidi napříč celou Evropou.

„Dezinformační narativy Voice of Europe jsou zejména systematicky zaměřeny na zpochybňování obranyschopnosti Ukrajiny a její podpory ze strany mezinárodních partnerů a na ovlivňování veřejného mínění s cílem snížit podporu Ukrajiny a jejích obyvatel.“
Tisková zpráva vlády k zařazení těchto subjektů a osob a na sankční seznam

Zajímavé je, že insideři rozkryli pozadí tohoto média dokonce už v roce 2019. Asi to nikomu nevadilo, dokud Rusko nenapadlo Ukrajinu naplno. To jsou ty naše západní a dokola se opakující chyby …

Proruskému dezinformačnímu webu poskytli v ČR rozhovor například Václav Klaus, Jiří Paroubek, Cyril Svoboda a samozřejmě i Jindřich Rajchl.

Ten na screenu Romana Mácy z dalšího proruského média Parlamentní listy, ostatně dotyčnému webu na snímku právě rozhovor poskytuje: ⬇️

A jestli měl tento web nějaký zásadní vliv na evropskou politiku? Měl zásah do několika zemí EU, kde pomáhali jednotlivý politici šířit ruský pohled na válku. A nejen to …

„Na vaši cennou a jedinečnou práci se dívám s velkým obdivem a Voice of Europe čtu každý den a získávám z něj spoustu postřehů. Máme štěstí, že máme Voice of Europe jako protilátku proti indoktrinaci falešnými médii.“ Geert Wilders, vítěz parlamentních voleb v Nizozemsku ….

via @zemantomas

„A penězi pocházejících z Ruska podle kontrarozvědky financována i kampaň před červnovými volbami do Evropského parlamentu. Žádní čeští politici mezi zdokumentovanými případy nejsou Zaplaceno dostali politici z jiných šesti zemí EU, mj. z německé AFD.“

🏇 Co tato kauza ukazuje:

  1. Dobrá práce BIS
  2. Slepota vlády k boji s dezinformačním ekosystémem, jehož byl tento web a jeho provozovatelé aktivní součástí
  3. Rusko nezahálí a pracuje proti nám a to dokonce z našeho území
  4. Nemůžeme s nimi zkoušet uzavřít jakoukoli dohodu, oni s námi jsou ve válce. Zatímco my si myslíme, že my s nimi ne (OMG)
  5. Kolaboranty si Rusko najde vždy a všude a není třeba s nimi mít shovívavost. Oni by ji s námi taky neměli
  6. Hybridní a dezinformační válka je v plném proudu a vysoké intenzitě

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh