Kaczynski: další krok k autoritářství

Kvůli válce a zásadní pomoci Polska se na to zapomíná. Vládnoucí strana PiS měla celou řadu problémů s dodržováním pravidel právního státu, například se legislativní změnou pokoušeli vyházet nePiSovské soudce, nebo zkoušeli prosadit takový zákon, který by znemožnil vysílání televize vlastněné Američany, která nevysílala v polských médiích obvyklou PiSáckou propagandu.

Psal jsem o tom v minulosti mockrát, několik příkladů TADY, TADY, TADY, TADY a TADY.

Polsku se jako našemu sousedovi a spojenci věnuji dlouhodobě, proto mě krok Kaczynského strany nepřekvapil. Nabízím širší pohled na situaci lidí, kteří to mají tak říkajíc v popisu práce.

Ve zkratce oč jde:

Polská vláda nechala v parlamentu schválit zákon, který jí, prostřednictvím nastrčené komise, fakticky umožní vyřadit z politického života její soupeře.
Polsko přitom čekají parlamentní volby za několik měsíců.

Ondřej Houska, HN: Slyšíte to ticho? Čeští politici mají plná ústa Tchaj-wanu, ale o situaci v mnohem bližším Polsku mlčí

„Působí nanejvýš pokrytecky, když mají čeští politici plná ústa o obraně demokracie tisíce kilometrů vzdáleného ostrova, avšak k tomu, co se děje v našem bezprostředním sousedství, mlčí. Přiznejme si přitom evidentní fakt, že Polsko je pro nás důležitější než Tchaj-wan.“

Spojené státy nebo Evropská komise už výslovně poukázaly na fakt, že pod záminkou boje proti ruskému vlivu se tu ve skutečnosti připravuje zákaz politického působení pro hlavní představitele opozice, a to aniž by dostali možnost odvolat se k soudu. S demokracií to nemá nic společného.“

„V době ruské agrese na Ukrajině je jednota Evropské unie klíčová. Není nutné ji bourat nějakým plamenným odsuzováním polské vlády za nepřijatelné věci, které dělá. Ale věřme, že se naplní to, o čem v rozhovoru s HN mluvil šéf zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Jaroslav Zajíček – tedy že prezident Pavel dá Polákům v soukromí jasně najevo svůj nesouhlas s tím, jak doma ničí právní stát. „

„Záhodno by ale bylo, aby to udělal i premiér Fiala a další čeští politici. Strategicky důležité je pro nás Polsko jako země, nikoliv současná polská vláda.“

🏇 Ještě připomínám, že v otázce podpory Ukrajiny jsou polská vláda i opozice zcela zajedno. Jiný postoj, by ani vzhledem k historii a ohrožení Polska Ruskem, stejně neměl u voličů šanci.

Polská vládní TV 2020: „Pokud by volby vyhrál opoziční kandidát Trzkakowski, budou se muset ve školce děti učit masturbovat.“

Petr Janyška, Deník Referendum: Kaczyńského cesta ke státnímu převratu: zákon na likvidaci Tuska

„Polskem hýbe schválení skandálního zákona „lex Tusk“, který fakticky ruší svobodnou volební soutěž. Protestuje Evropská unie i USA, vláda PiS si však vede svou. Demokracie v Polsku je reálně v ohrožení.“

„Jde o účelový zákon vyrobený na politickou objednávku vládní strany, který má odstavit z volební soutěže Donalda Tuska. Toho vidí Jarosław Kaczyński jako hlavního soupeře vládní strany. Proto dnes zákonu nikdo neřekne jinak než „lex Tusk“.“

„Je to způsob, jakým před volbami likvidují opozici autokraté třetího světa, Erdoğan nebo Putin. Věc v dnešní Evropě neslýchaná, popírající principy volné politické soutěže i soudního řízení.“

„Zákon má pár umožnit sestavení hybridního útvaru, administrativní komise, která bude mít kompetence prokuratury a zároveň udělení trestu, tedy soudu. Aniž by šlo o skutečný soud s presumpcí neviny, nepřijatelností trestat nazpátek a právem se odvolat. Komisi by měly jmenovat politické strany, opozice v tom už ovšem odmítla figurovat, takže to bude čistě orgán jedné strany.“

„Zákon si minulý týden prohlasovala polská vládní koalice. Senát, kde má těsnou většinu opozice, ho odmítl, ale prezident Duda obratem v pondělí bez žádného většího zkoumání podepsal. Poslal ho sice hned Ústavnímu soudu k posouzení, platit má ale ihned.“

 „Komise, tak jak je odhlasovaná, je v rozporu s ústavou. Je nejspíš v rozporu s třinácti články ústavy včetně toho o třech pilířích moci. Měla by být zároveň soudem, prokuraturou a administrativním orgánem exekutivy.“

„Několik politiků vládní PiS to dokonce řeklo naplno, že jim jde výlučně o Tuska. V jeho případě by to znamenalo, že i kdyby vyhrál volby, nemohl by být premiérem — a takový argument by vedl nejspíš k tomu, že by žádné volby nevyhrál.“

„Vůči zákonu o neústavní komisi vyjádřilo své znepokojení už americké ministerstvo zahraničí, podle nějž „nový polský zákon by mohl být zneužit k zasahování do svobodných a spravedlivých voleb“. Protestoval eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders, sdružení advokátů, polský Svaz zaměstnavatelů, ombudsman a mnoho dalších.“

“Splní Trzaskowski židovská přání?“
Před posledními prezidentskými volbami se veřejnoprávní a dnes vládní propagandistická televize TVP snaží o stošest nakydat na opozičního kandidáta co nejvíce špíny.
Jeden takový příklad ve screenu. Jak se vytahuje židovská karta, jde tlustý do tenkejch. Ale to už není demokratický souboj dvou kandidátů, že jo.

Jaroslaw Sidorowicz, Gazeta Wyborcza: Polsko už není právním státem

„Tento zákon je zcela protiústavní. 
Podle našeho názoru je cílem Komise ovlivnit výsledek parlamentních voleb v zájmu současných orgánů. 
Navíc míří přímo proti lídrovi parlamentní opozice, což je zřejmé z jeho odůvodnění.“
Soudcovské sdružení Themis

Po podpisu „lex Tusk“ Andrzejem Dudou rezignoval rektor Krakovské ekonomické univerzity Stanisław Mazur ze svého místa v prezidentské vědecké radě . Prezident Katovic Maciej Krupa a Jakub Chełstowski, maršál Slezského vojvodství, rezignovali na práci v prezidentské radě pro místní samosprávu.“

„Prezident Andrzej Duda podpisem předmětného zákona ukázal, že jeho prvořadým cílem je vyhrát příští parlamentní volby politickým táborem, ze kterého pochází, i když prostředkem k tomu je mnohonásobné porušení ústavy.“

„Skutečným motivem pro jmenování Komise je skutečnost, že současný mocenský tábor, přestože měl 8 let plnou kontrolu nad tajnými službami, a přes opakované narážky ve veřejnoprávních médiích o údajné spolupráci opozice politiků s Ruskem, nedokázal shromáždit důkazy, které by měly šanci být pozitivně ověřeny před dosud do značné míry nezávislou justicí.“

🏇 Myslím, že nosnou myšlenkou celé informace pro situaci ČR je ta Ondřeje Housky z Hospodářských novin: Česko potřebuje Polsko jako silného partnera a spojence, nikoli však současnou polskou vládu.

Nebudeme si nic namlouvat mlčení dominantní ODS je k problémům Polska a Maďarska dlouhodobějšího rázu, (dtto KDU), protože oba autoritáři, jak Orban, tak Kaczynski jsou jim ideově a stylem politiky blízcí. Proč ovšem mlčí STAN, PIR a TOP se lze jen dohadovat.

Dobře to, právě na margo lex Tusk, napsala další specialistka HN na Evropskou unii Kateřina Šafaříková, viz obrázek:

A na závěr režisér Václav Marhoul, který pracovně strávil v posledních letech desítky měsíců (Příprava a realizace filmu Nabarvené ptáče):

„Situaci v Polsku sleduju, vnímám citlivě, co se tam děje. Vidím to jako cestu k pravicovému nacionalismu, někdy pomalu až k fašizujícím myšlenkám. To, co tam probíhá, je z mého pohledu rozhodně špatně. Vnímal jsem, jak tam proběhly čistky ve veřejnoprávní televizi, v rozhlase, kolik šéfredaktorů a redaktorů vyměnili, V rámci jednání o koprodukci jsem totiž jednal i s mnoha lidmi právě z televize TVP. Všichni byli po čase prakticky vyhozeni z práce.“

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh