Státy Visegradu a jejich račí pochod

Co říkají světoví intelektuálové na vývoj demokracie ve Střední Evropě a v Česku? Souhrn rozhovorů z ČRo Plus.

👉⁠ Současné problémy a výzvy zemí EU souvisejí mimo jiné se změnami politické atmosféry, nárůstem populismu, omezováním nezávislosti institucí a obecně demokratických principů.

Tyto negativní jevy se podle mezinárodně uznávaných odborníků stále více prosazují ve střední Evropě. 

👉⁠ Timothy Snyder, spisovatel, americký historik: Vyprázdněná demokracie

“„Mám na mysli určitou vyprázdněnost demokracie, kdy máte volby a politické strany, ale všechno je to svým způsobem prázdné…“

„Není dostatek faktů ani hodnot, jsou jen procedury. A tyto procedury neodhalují ani neměnění realitu, ale jen posilují status quo.“ 

„Maďarsko už se posunulo hodně daleko tímto směrem a Polsko se jím pomalu posouvá.“

👉⁠ Wolfgang Merkel, německý politolog: Defektní demokracie

„Nejhorším případem je teď Maďarsko, zatímco Rumunsko a Bulharsko vlastně ještě nikdy skutečnými demokraciemi nebyly. Česko podle mě taky nemá tu nejlepší vládu, která by se snažila lidi spojovat a má spíš populistické rysy.“

„Co mi ve střední a východní Evropě dělá starosti, je to, že ne Bulharsko nebo Rumunsko, ale země, které už v devadesátých letech upevnily svou demokracii – Maďarsko, Polsko, trochu Česko – tu demokracii začaly zase rozkládat.“ 

👉⁠ Walter Ötsch, rakouský odborník na populismus:

“K rozkladu demokracií napomohlo podle i prosazování populistických politiků a politiky, spojené právě s odbouráváním demokratických standardů.“

„Tradiční liberální demokracie potřebuje ve společnosti vícero mocenských systémů, které se navzájem kontrolují. To je ten známý systém vah a protivah. Populistické uvažování funguje tak, že se odvolává na lid a ne na nějaký nadřazený systém pravidel.“

“Populistická politika se podle něj v praxi projevuje snahami hromadit moc a postupně odstraňovat kontrolní mechanismy ve státě.“

➡️⁠ V úvodu Snyder zmiňuje pozvolné vymizení hodnot, až k jejich absenci.

Právě o tom, mluvil dnech na Terezínské tryzně Pavel Rychetský:

Ten ve svém proslovu vyzval k solidaritě a humanismu. Vyjádřil obavy, že se právě tyto pojmy se vytrácejí z veřejného prostoru. „Chci je právě z tohoto místa a při této příležitosti připomenout,“ řekl.

Evropou procházejí tisíce lidských bytostí, které hledají ochranu před novými zvěrstvy páchanými opět na základě zrůdných ideologií a nenávisti, uvedl předseda ÚS.

„Pohled na mrtvé děti, vyplavené spolu s rodiči na středomořské pláže, obsazené evropskými turisty, je pro naši civilizaci zahanbujícím mementem, které nelze ospravedlnit snahou o vykoupení špatného svědomí miliardami posílanými autoritativním režimům.“ 

🏇⁠ Pokud totiž necháme naše politiky porušovat pravidla, popírat hodnoty a etiku, na nichž dosud naše civilizace i demokracie stály, ve chvíli, kdy si myslíme, že je to pro nás prospěšné, rozbíjíme si mantinely, které měly při další příležitosti chránit nás samotné.

A na to se nedá nedoplatit.

Foto: Týden.cz

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh