Ústupky Rusku? Nepovedou k míru, ale k dalším válkám.

V posledních dnech se zatím nesměle objevují návrhy, aby Ukrajina poskytla Rusku jako základ mírových jednání územní ústupky. Naposledy takové vyjádření zaznělo oficiálně z Itálie.

Vzhledem k povaze ruského režimu je nesmysl s Putinovou administrativou cokoli dojednávat, jejich slovo platí jen tak dlouho, jak oni sami chtějí.

Stejně tak jakékoli garance Ruska a západu – ohledně ukrajinské bezpečnosti – jsou směsné, vždyť Budapešťské memorandum o nedotknutelnosti územní celistvosti Ukrajiny je v platnosti ještě dnes. A co vidíme?

Už jsem nad tím přemýšlel včera: S prodlužující se válkou bude západ (1. masivní podpora Ukrajiny se nám časem bude citelně prodražovat, 2. válka tam znamená propad ekonomiky i tady) čím dál víc tlačit do kompromisu a ústupkům Rusku.

Západoevropské velmoci (o ty jde nejvíc) totiž tento konflikt zatím nevnímají, na rozdíl od nás na východě), jako své přímé ohrožení, pro ně jde více o hodnotový střet, než existenční („Nesmíme nechat Putina zabrat část Ukrajiny a páchat tam násilí“).

Zatímco my začínáme být přesvědčeni, že kromě porušení mezinárodního práva a páchaných krutostí okupačními vojáky, jde v nějakém dalším horizontu i o naši budoucnost a svobodu.

Problém je, že všechny evropské velmoci (BRD, ITA, FR, GB, ESP), leží mimo náš okruh a tak budou východoevropští a severští politici vystaveni nebývalé zkoušce, přesvědčit zbylou část západní Evropy, aby ani nepřemýšlela o jednání s Ruskem a aby usilovně podporovala Ukrajinu i za cenu, že to naše ekonomiky pocítí.

Naše šance na svobodnou budoucnost bez války tkví jedině v zásadní porážce ruského režimu. Když to nedokážeme v čele s Ukrajinou vojensky, pak se to musí stát ekonomicky.

Použití jaderných zbraní by zbavilo Rusko posledních důležitých spojenců (Čína, Indie) a hlavně by zcela jistě ukončilo právě to, o čem píšu, snahu západu o urovnání konfliktu, v čemž nejspíš vidí Putin hlavní šanci na záchranu svého režimu. „Bude mír, naivní Evropané s námi časem zase začnou obchodovat. Jsme levní dostupní a necháme se uplatit“. Celé vlákno k jaderným zbraním a Rusku TADY.

Obrázek
Ruské hrozby jadernými zbraněmi patří do rejstříku běžných politických kroků Kremlu.

Dobře to shrnul Andres Östlund z Centra pro analýzu evropské politiky, žijící dlouhodobě v Kyjevě.

👉 ,,Italský mírový plán pro Ukrajinu je klasickým appeasementem. Rusko si ponechá kontrolu nad okupovanými územími, Ukrajina ztratí nezávislost výměnou za „bezpečnostní záruky“, vzpomeňte na budapešťské memorandum, které nestálo za nic.“

👉 ,,Ukrajina nikdy nezíská plnou nezávislost, dokud bude mít Rusko vliv na ukrajinské záležitosti. Rusko se musí z Ukrajiny stáhnout bez jakýchkoli podmínek, teprve pak lze hovořit o míru a příměří.“

👉 ,,Fantastická náhoda, že mírových plánů a výzev k zastavení palby přibývá právě v době, kdy se Ukrajina chystá získat převahu na bojišti. Mezi západními appeasery převládá strach z ukrajinského vítězství. Nedej bože, aby drahé Rusko prohrálo.“

👉 ,,Ukrajinci stejně nikdy nepřijmou ústupky, takže je jedno, s čím přijdou přátelé Ruska na Západě.“

Chamberlain Declares “Peace for Our Time” - HISTORY
Již klasika v ustupování demokracií totalitě: Britský premiér Neville Chamberlain 30. září 1938: „Přivezl jsem (zradou Československa) mír!“ Akorát, že vůbec…

👉 ,,Italský plán by také potvrdil, že vojenské okupace území jsou v Evropě v pořádku. Žádný problém, když napadnete jinou zemi, dostanete mír podle svých podmínek. Hodnoty, o kterých mluvíme, jsou jen řeči, ve skutečnosti záleží na vojenské síle.“

👉 ,,Italský mírový návrh by vedl k zamrzlému konfliktu, který by Rusko mohlo kdykoli rozdmýchat. Ukrajina by zůstala bojovou zónou a veškeré vyhlídky na hospodářskou obnovu a rozvoj by byly ztraceny.“

👉 ,,A konečně, mír s Ruskem předpokládá, že Rusku lze věřit, že mírovou dohodu dodrží. Protože však Rusku nelze důvěřovat, nemá smysl s ním dohodu uzavírat. Mír musí být uzavřen na úkor Ruska a musí být dodržován tvrdou chladnou ocelí.“

🏇 Jak se zdá, je snadné nabízet to, co není vaše, ať už jde o území, nebo svobodu a nezávislost…

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh