Bečva. Mrtvé ryby ukazují na umírající demokracii.

Před několika dny skupina vědců vyvrátila pokusem oficiální tezi soudního znalce Klicpery (ten mj. šiřitelem dezinformací na sociálních sítích) a doslova tak vhodila vidle do pokusu státní správy hodit vinu na jinou, neBabišovskou firmu z Rožnova.

Jednoduše proveditelný pokus s roztokem soli vylitým do proudu řeky, oficiálně prokázal to, co neoficiálně věděli všichni zasvěcení, nepatřící ovšem pod ochranná křídla holdingu samotného.

Totiž, že uniklé jedy by podle verze státních orgánů a podle průběhu samotné otravy, musely urazit tři a půl kilometru dlouhou trasu a několik jezů a peřeje a začít se řekou šířit až pak, aby tomu mohlo být tak, jak popisují úřady v gesci bývalého ředitele Lovochemie Lovosice, dnes ministra životního prostředí Brabce a také “nezávislý“ soudní znalec Klicpera.

I proto se rybáři letos v létě spojili s vědci, konkrétně s hydrochemikem Jakubem Hruškou, a provedli na řece pokus, který měl určit, kde přesně je ten mísící úsek, kde se mohla voda s jedy promíchat.

Rybáři říkají, že je vždycky učili, že když se stane nějaká havárie, mají nabrat otrávenou vodu třeba i do gumáků. A oni použili PET láhve, které ale inspekce nepoužila. Řekla, že jsou to nepoužitelné, neodborně odebrané vzorky. A odmítla je převzít.

Tím pádem vyšetřovatelé přišli o jeden z důležitých průkazných materiálů.

Situace dostává stále absurdnější ráz a vzdáleně připomíná dění v totalitních diktaturách.

Podle samotné inspekce životního prostředí, se výše uvedeným experimentem zabývají na základě udání a budou autory pokusu, který její práci velmi zpochybnil.

Kdo podnět podal, to prý mluvčí nemůže zveřejnit. Dochází tak k absurdní situaci, kdy ti, kteří se snaží zjistit pravdu a od začátku poukazují na nesrovnalosti a nekvalitní práci ČIŽP a soudního znalce Klicpery, budou nakonec vyšetřováni právě pracovníky České inspekce životního prostředí. 

A policie zase perlustruje a vyslýchá novináře, kteří ukázali na možného viníka, na Babišovu firmu DEZA, která s kyanidy pracuje a kde se už několik úniků chemikálií do volné přírody (do řeky) stalo.

Navíc zjistili, že zde přímo v den otravy Bečvy proběhla ekologická havárie, kterou se pokoušelo vedení DEZY utajit, kterou však novinářům přiznal sám zaměstnanec, který ji přímo v DEZE způsobil.

Tato kauza se vlastně stala symbolem.

Symbolem toho, jak vypadá nepřátelské převzetí státu politiky a ukazuje nám, voličům a občanům, že jedno chapadlo mafie si dokázalo obsadit státní správu a působit na ni tak, aby mu efektivně kryla záda a ještě vytvářela fiktivní viníky a nechala je perzekuovat.

A můžeme se v tomtéž směru zrovna tak bavit i o kauze Čapí hnízdo, o mnoha dalších podvodně vyplácených dotacích holdingu Agrofert, o vyšetřování únosu premiérova syna, o podílu vlády na průběhu pandemie, o nákupu předražených a hlavně nefunkčních zdravotních pomůcek, o vině za dosud nerealizované zabezpečení ani rychlíkových tratí, o zaklekávání na konkurenční firmy holdingu státními úřady, o tom, že nikdo nemusí nést vinu za kupu vládních opatření v době pandemie, vydaných v rozporu se zákony a například taky i že určitě nikdo neponese vinu ani za to, pokud nám Evropská unie zastaví na základě nezákonného vyplácení společných peněz holdingu Agrofert státními, všechny dotace.

Nepočítáme – li ovšem samozřejmě Kalouska, samotnou Unii, či Piráty…

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh

Napsat komentář