Sto lží Andreje Babiše, díl VII.

Grafik a programátor Vladimír Adamovský si dal tu práci, že vybral z velkého množství vzorek stovky lží Andreje Babiše, kterými manipuloval veřejnost, sestavil je do jednoho odkazu a odzdrojoval je.

Mám pro vás čtvrtou jeho výběru, opět doplněnou i o moje odkazy k daným lžím.

První díl se nachází tady, druhý zde a třetí tady, další zde a už i pátý tady a dokonce šestý tu.

Myslím, že by se tento materiál dal s úspěchem používat jako argumentář, či jako email, co by protihráč řetězových mailů.

Lež číslo 61.

„Tady přece všichni udělali lex Babiš a já si podle lex Babiš najal renomované právníky a svěřil to do svěřenských fondů. Nic s tou firmou (Agrofertem) nemám, nejsem s ní v kontaktu.“

Lež Andreje Babiše zde.

Vyvrácení lži:

Andrej Babiš formálně není vlastníkem akcií Agrofertu, ale prostřednictvím možnosti jmenovat a odvolat svěřenské správce svých fondů má na podniky soustředěné v holdingu Agrofert stejný vliv jako před vznikem fondů. Navíc mu náleží veškeré plnění z obou svěřenských fondů, tedy v daném případě zejména dividendy.

Evropská komise zveřejnila závěrečnou zprávu k auditu. Andrej Babiš je ve střetu zájmů.

Lež číslo 62.

Vždycky říkám ČSSDže když jsem byl ministrem financíchtěl jsem navyšovat daně z hazarduvšichni jste mě přehlasovali.“

Lež Andreje Babiše zde.

Vyvrácení lži:

Návrh novely loterijního zákona předložený poslancem Volným Sněmovnou neprošel, protože byl vzat zpět. Tento návrh byl přepracován vládou komplexně do podoby, kterou Sněmovna přijala v dubnu 2016. ČSSD tak vyslovila kritiku ne proti navyšování daní, ale proti formě novely.

Babiš tedy lhal i kolem danění hazardu. Symptomatické. Největším hazardem pro Českou republika je však stejně správa země pod kuratelou Agrofertu, pro politické účely přejmenovaného na ANO.

Lež číslo 63.

„My máme 1,5 milionu migrantů, ilegálních, který nedostali azyl.“

Lež Andreje Babiše zde.

Vyvrácení lži:

EU žilo v roce 2018 o tři procenta méně nelegálních přistěhovalců než v roce 2017. Bez patřičných dokumentů se zde zdržovalo 601,5 tisíce cizinců, zatímco v předchozím roce to bylo 618,8 tisíce (to je rok, o němž mluví Babiš). Jejich počet byl rekordní v roce 2015, kdy dosáhl bezmála 2,16 milionu osob.

Česko má problém zejména s legálními migranty. Tady se ten nejproblémovější z nich právě přiznává k porušení zákona.

Lež číslo 64.

„V Čechách dostane za převaděčství maximálně dva roky.“

Lež Andreje Babiše tady.

Vyvrácení lži screenem:

Lhát se nemá. Vyjádření pana Babiše však vypadají, jako by poslední komu říkal pravdu, byli jeho řídící důstojníci z StB.

Lež číslo 65.

„Na korupci a plýtvání nám utíká 200 miliard. Ty já ze systému dostanu k voličům.“

AB, rok 2013

Lež Andreje Babiše zde.

Vyvrácení lži:

V květnu 2015 přiznal, že jen „plácal, střílel od boku, neměl na to přesné propočty“. Ve skutečnosti provozní výdaje státu zvyšuje o desítky miliard korun a výběr daní zaostává za hospodářským růstem.

“Jsem přesvědčen, že je tady 200 miliard, které se tady dají najít a vlastně zastavit zadlužování země. Budeme mít vyrovnaný rozpočet a ty nově získané peníze, použijeme na investice.“ No, my už po těch pár letech víme, jak to vypadá, „řídit stát jako firmu.“ Momentálně se zadlužujeme druhou největší rychlostí v EU, hned po Kypru.

Lež číslo 66.

“ Počty migrantů jdou dolů, ale zároveň údajně v Evropě máme víc než milion ilegálních migrantů, který nedostali azyl a měli by se vrátit domů.“

AB, červenec 2018

Lež Andreje Babiše tady.

Vyvrácení lži:

Výrok je nepravdivý, data Eurostatu ukazují, že jde o výrazně nižší počet lidí (o 400 tisíc). Babišův údaj by odpovídal datům z předchozích let, aktuálně ovšem došlo k výraznému poklesu.

Data Eurostatu uvádí, že v roce 2017 počet lidí s občanstvím nečlenských zemí EU nelegálně přítomných na území Evropské Unie byl celkem 618 780. Toto číslo představuje 37% úbytek ve srovnání s rokem 2016 (983 860 osob nelegálně přítomných na území EU) a 71% úbytek ve srovnání s rokem 2015.

Dva pro Česko nejnebezpečnější migranti. Dali jsme jim tady druhou vlast a oni nám ji za to demolují.

Lež číslo 67.

„Navýšili jsme daně nadnárodním společnostem. Máme tady nějakou směrnici, ale firmy nejdříve platí daně a až potom platí dividendy.“

Lež Andreje Babiše zde.

Vyvrácení lži:

Výrok je nepravdivý, protože Česká republika daně nadnárodním společnostem nenavýšila, sazba daně z příjmů právnických osob totiž zůstává stejná. Směrnice Rady Evropské unie (dále jen Rada), kterou Česká republika ještě netransponovala, pak reaguje na přesun aktiv do zemí mimo EU, kdy se z těchto aktiv bude povinně platit daň.

Od roku 2010 nedošlo na území České republiky ke změně sazby daně právnických osob. Od tohoto roku je základní sazba daně z příjmů právnických osob ve výši 19 %.

ANO? ANO. ANO! 🙂

Lež číslo 68.

„Dnes Evropě diktuje Komise, její předseda Juncker nám diktuje kvóty, pak nám vyhrožují.“

Lež Andreje Babiše zde.

Vyvrácení lži:

O zavedení kvót nerozhodla Komise, nýbrž Rada. To jsou zástupci (ministři) všech členských států Evropské unie (za nás v daném hlasování ministr vnitra). Česká republika hlasovala proti rozhodnutí, vzhledem k systému rozhodování kvalifikovanou většinou však byla přehlasována.

Největší nepřítel Andreje Babiše v sídle EU, Jean-Claude Juncker, v záškodnické akci proti ČR.

Lež číslo 69.

„Co si Sněmovna vůči mně dovolila, já to považuju za skandální. Vůbec to, že mně tam nedovolili vystoupit tehdá a pan Faltýnek to žádal, abych tam mohl vystoupit a poslanci řekli, že ne“.

Rozprava o daňových podvodech AB, duben 2017.

Lež Andreje Babiše zde.

Vyvrácení lži zde:

Poslanecká sněmovna jednala o bodu „Daňové podvody ministra financí“ 15. března 2017. Andrej Babiš se jednání vůbec neúčastnil, ve skutečnosti trávil den na různých akcích v Jihočeském kraji. Byl například účasten otevírání úseku dálnice.

Že tento bod bude projednáván právě 15. března, odhlasovali poslanci již o den dříve.

Dělá to pro nás a Piráti s Kalouskem a EU mu v tom brání.

Lež číslo 70.

„Vždycky, když něco vysvětlím… nejdřív ta zhrzená novinářka si vymyslí, že jsem neměl peníze, že jsem si půjčil. Samé lži. Že nešly z mého účtu, že jsem neměl dost peněz, a když to vyvracím, tak stále něco novýho.“

Lež Andreje Babiše tady.

Vyvrácení lži:

Premiér (na margo aktuální kauzy Panama papers) oznámil, že při “auditu” v roce 2017 zatajil nemalou část svých příjmů, čímž se vlastně usvědčil, že v době výroku také lhal.

Až dosud se Babiš hájil tím, že své příjmy má v pořádku. A odkazoval přitom na zprávu auditorů, kterou si v roce 2017 nechal vypracovat kvůli pochybnostem kolem korunových dluhopisů u renomovaných firem Ernst & Young a PricewaterhouseCoopers. „Říkali, že nemám zdroje na dluhopisy, tak jsem si nechal udělat audit, ukázal všechna daňová přiznání,” prohlásil v pondělí.

Jenže ponor do takzvaného auditu (dokument je označen jako Zpráva o věcných zjištěních, pozn. red.) nabízí nejednoznačný výklad. „Na nákup nemovitostí ve Francii by mu chybělo v daném roce zhruba 160 milionů korun.“

Pan Babiš prostě sem tam něco plácne 🙂

🏇 Co teď? Já nevím, asi přečíst a sdílet na své fejsbuki, nebo?

Udělejme společně z Babiše šťastného stříbrného na pásce, podle svých slov potom odejde z politiky a to stojí za to :).

Jen mám obavu, aby to nebyla další lež 🙂

Díky

Díl číslo osm zítra.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh